Hospodárska kríza, ktorá sa prehnala glóbusom, zmietla i stabilitu slovenských verejných financií. Slabý výber daní v spojení s vlažnými stimulmi vytlačil verejný rozpočtový deficit v roku 2009 nad 6,3 percenta HDP. V roku 2010 sa výkon hospodárstva začne opäť zvyšovať a s ním sa začne zlepšovať i neutešená príjmová strana rozpočtu. No nie dostatočne.
Sľúbená rozpočtová konsolidácia nemusí byť úplne nereálna, no ak k nej dôjde, tak to nebude skôr ako v júli. Pred júnovými parlamentnými voľbami nebude na nepopulárne opatrenia miesto. Namiesto škrtenia výdavkov sa budú otvárať ihriská, do volieb sa minie rozpočtová rezerva predsedu vlády. Úplne v súlade s doterajšou politikou by bolo prijatie „protikrízového“ opatrenia v podobe jednorazovej pomoci rodinám, nezamestnaným alebo dôchodcom.
Na rozpočet a potrebu jeho konsolidácie sa začne myslieť až po zostavení novej vlády. Po prekvapení spred štyroch rokov je ťažké hádať, koho si Robert Fico vyberie za ministra financií tentoraz. No predpovedať sa dá, že ani budúci šéf štátnej kasy nebude mať rozhodujúce slovo.
Napriek tomu snaha konsolidovať bude, i keď nie veľmi razantná. A nie škrtením výdavkov. Na tomto fronte ani prvá vláda R. Fica neukázala veľa schopností. Ostane zvyšovanie daní – aspoň čo sa týka štátneho rozpočtu. Analytik Slovenskej sporiteľne Michal Mušák si myslí, že zmeny v tejto oblasti prídu až v roku 2011, keďže nová vláda bude potrebovať istý čas na zorientovanie sa. No toto prechodné obdobie nebude potrebné, ak budúca koalícia vznikne na základoch tej súčasnej.
Podľa analytika sa vláda veľmi nebude ponáhľať meniť širokospektrálne dane ako DPH či daň z príjmu, tie sú príliš citlivé. No v súčasnom volebnom období si mohla overiť, že špecifickejšie dane sa dajú zvyšovať bez otrasenia preferencií. A tak sa pozornosť upriami najmä na spotrebné dane z tabaku a alkoholu. V prípade zdanenia pohonných látok sa zvyšovanie konať nebude – pohľad R. Fica na ne spred štyroch rokov je ešte v príliš živej pamäti.
Ak Smer-SD zostaví vládu len s jednou ďalšou stranou, politické špičky to pochopia ako posilnenie mandátu na „spravodlivejšie prerozdeľovanie“ a pokúsia sa v záujme zvýšenia príjmov doladiť aj zaťaženie lepšie zarábajúcich. Rovná daň sa v princípe nezmení, no už je vyskúšané, že zmenou pár parametrov sa dá zvýšiť progresivita zdanenia. A aj zvyšovanie stropov na odvody do Sociálnej poisťovne je otestované.
Zefektívnenie výberu existujúcich povinností formou zlúčenia daňovej správy so Sociálnou poisťovňou či zavedením ročného zúčtovania v sociálnych odvodoch sa v roku 2010 ešte na program nedostane. No podobná istota sa neponúka v otázke ďalšieho bankomatového otvárania druhého penzijného piliera.
Riziká
Analytici sa zhodujú, že vytýčený konsolidačný cieľ stlačiť verejný deficit v budúcom roku na 5,5 percenta HDP je dosiahnuteľný. No v očakávanom hospodárení vlády a ostatných zložiek verejných financií existujú neistoty, ktoré by mohli výsledne číslo posunúť skôr smerom k šestke ako nadol. Pri centrálnej vláde je riziko skôr pozitívne. Zrejme sa ukáže, že plán razantného zvýšenia čerpania peňazí z eurofondov bol príliš ambiciózny. Niektoré smelé projekty sa neuskutočnia, no vláda aspoň ušetrí na potrebe kofinancovania zo štátneho rozpočtu.
V ostatných zložkách sú riziká opačné. Síce príde ekonomické oživenie, no nezamestnanosť bude kulminovať, čo znamená väčšie napätie v rozpočte Sociálnej poisťovne i v príjmoch zdravotných poisťovní. Veľká neznáma sú obce, ktoré sú veľmi silná lobistická skupina natŕčajúca dlane k štátu. Ešte im dobieha výnimka zo zákona, ktorý zakazuje vykrývať bežné výdavky predajom majetku, a nevedno, ako s ňou naložia.
Odhad TRENDU: V budúcom roku skutočne dôjde k istej konsolidácii celkového deficitu verejného rozpočtu, no vládne opatrenia k nej prispejú len menšou mierou. Postará sa o ňu najmä rastúca ekonomika. Ibaže by globálny vývoj nepríjemne prekvapil skĺznutím do druhej fázy recesie. V takom prípade by nejaká konsolidácia bola zasunutá na spodok zoznamu vládnych priorít.
Článok je prevzatý z ročenky SLOVENSKO A SVET V ROKU 2010, ktorá vyšla ako príloha TRENDU č. 50-51. V predaji do 6. januára 2010.
Foto - Profimedia.cz