V štatistikách hlásení podozrení na nežiaduce účinky po vakcínach proti ochoreniu COVID-19 pribudlo tento týždeň jedno úmrtie po očkovaní, kde bol súvis stanovený ako možný. Išlo o pacienta vo veku 44 rokov, ktorý bol očkovaný prvou dávkou vakcíny Vaxzevria od spoločnosti AstraZeneca. Informovala o tom Magdaléna Jurkemíková, hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

KK32 Tübingen - Na snímke logo nemeckej biotechnologickej spoločnosti CureVac v sídle spoločnosti v nemeckom Tübingene 7. januára 2021. Britská farmaceutická firma GlaxoSmithKline a nemecká biotechnologická spoločnosť CureVac v stredu 3. februára 2021 oznámili, že začali spoločne vyvíjať novú vakcínu, ktorá potenciálne poskytne imunitu voči viacerým variantom koronavírusu SARS-CoV-2. FOTO TASR/AP
The logo of the biotech company Curevac with slogan
Neprehliadnite

Vakcína CureVac má 47-percentnú účinnosť

,,Podľa pitevného záveru k úmrtiu došlo na základe existujúcich chronických ochorení pacienta a vzniknutých zdravotných komplikácií po očkovaní. Štátny ústav preto vyhodnotil súvis medzi očkovaním a úmrtím ako možný," priblížila Jurkemíková.

K štvrtku eviduje ŠÚKL spolu štyri úmrtia v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho pri troch prípadoch bol súvis stanovený ako možný - po vakcínach Comirnaty, COVID-19 Vaccine Moderna a Vaxzevria a v jednom ako pravdepodobný - po vakcíne Vaxzevria.

Na snímke očkovanie ruskou vakcínou Sputnik V proti ochoreniu Covid-19 na Poliklinike cudzokrajných chorôb v Bratislave 7. júna 2021. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Farmaceutickým firmám pomohla vakcína na covid-19 rozdielne

K 17. júnu eviduje ŠÚKL 6130 hlásení podozrení na nežiaduce účinky vakcín proti novému koronavírusu. Z celkového počtu hlásení je k dnešnému dňu 495 závažných, čo predstavuje osem percent hlásení. Medzi tie závažné ŠÚKL zaraďuje dočasnú paralýzu, pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, trombózu či krátkodobú stratu vedomia.