Vysoké ceny energií ľudí motivujú k úspornejšiemu správaniu. Neprekurovať miestnosti radia aj odborníci, ktorí za optimálnu teplotu v obytnej miestnosti považujú približne 21 stupňov Celzia. Teplota v spálni môže dosahovať aj nižšie hodnoty.
So znižovaním teplôt by sme to však podľa lekárov nemali príliš preháňať. Na radikálne znižovanie teplôt upozornil aj český Štátny zdravotný ústav (SZÚ).
Pozor na vznik plesní
Spôsoby, ako ušetriť na účtoch za energie hľadá snáď každý. V čase energetickej krízy sú spomínané opatrenia pochopiteľné, až žiadúce.
Nemalo by k nim však dochádzať na úkor vlastného zdravia. Na prílišné znižovanie teplôt Čechov upozorňuje aj Štátny zdravotný ústav, informuje TV Nova. Ten poukazuje najmä na vznik plesní.
„Pri významnom znížení teploty vzduchu v miestnosti môže dochádzať k zvýšenej kondenzácii vzdušnej vlhkosti, a teda aj k vzniku plesní na stenách vo vnútri budov," hovorí pre spravodajský portál televízie Nova vedúci Národného referenčného centra pre vonkajšie a vnútorné ovzdušie Bohumil Kotlík.
To, že plesne nevidíte, podľa Kotlíka ešte neznamená, že tam v skutočnosti nie sú. Podľa jeho slov môžu byť skryté napríklad vo vnútri stien.
Zo zdravotného hľadiska preto odporučil udržiavať takú teplotu, aby v dôsledku nej na najchladnejších povrchoch v byte nedochádzalo k častej alebo trvalej kondenzácii vlhkosti.
„Optimálne by sa mala relatívna vlhkosť vzduchu pohybovať v rozpätí 45 až 55 % a teplota vzduchu okolo 20 až 22 °C," radí.
V škôlkach by nemala byť zima
Zdravotníci však upozorňujú nie len na teplotu v domácnostiach, ale aj školách či škôlkach.
Podľa nich je totiž dôležité myslieť na to, že sa deti v materských školách pri hrách pohybujú najmä na kobercoch.
„Vzhľadom k nízkemu energetickému výdaju u detí a mladistvých počas vyučovacích hodín odporúčame udržiavať teplotu vzduchu nad 20 stupňov Celzia, ideálne okolo 22 stupňov. V materských školách a jasliach je tiež dobré myslieť na to, že sa deti pohybujú pri aktivitách pri zemi, kde býva chladnejšie," doplnila pre český portál Lenka Prokšová Zuská z Národného referenčného laboratória pre prašnosť a mikroklímu v pracovnom prostredí.