Pri snahe o podporu hospodárstva prostredníctvom exportne orientovaných odvetví je kľúčovou otázkou financovanie a kľúčovým podporným nástrojom sú pritom exportno-úverové agentúry (ECA). Aj to je jeden zo záverov nedávnej štúdie medzinárodnej skupiny expertov, ktorá vyšla v časopise Global Policy. Informovala o tom v utorok Martina Vráblik Solčányiová, hovorkyňa Eximbanky, ktorá je takouto agentúrou na Slovensku.

Destabilizácia systému

Analýza upozornila na viaceré aktuálne trendy. Jedným z nich je destabilizácia systému riadenia medzinárodných politických aj obchodných vzťahov, ktorá zvyšuje politické, trhové, ako aj úverové riziká. Ďalším je ambícia posilniť národné hospodárstvo prostredníctvom proexportnej politiky. Tá sleduje komplikovanú kombináciu cieľov, okrem všeobecného rastu exportu sú nimi aj inkluzívnosť, podpora malých a stredných podnikov, klimatické ciele aj rozvojové ciele v krajinách, kam smeruje export.

„Kľúčovou správou je rastúci význam a úloha exportných úverových agentúr, ktoré podľa analýzy zohrávajú v súčasnosti historicky najvýznamnejšiu úlohu. Vyvíjajú sa z tradičnej úlohy verejnej finančnej inštitúcie, ktorá pôsobila doplnkovo k súkromnému sektoru na inštitúcie, ktoré okrem poskytovania komplexnej škály finančných produktov aktívne vytvárajú exportné príležitosti, sledujúc pritom komplexný rad cieľov,“ priblížila Solčányiová.

Zavádzanie aktuálnych trendov

Podľa analýzy by mali exportno-úverové agentúry aktuálne trendy aktívne reflektovať či už do vnútorných systémov, ako aj produktov, ktoré poskytujú. ECA musia inovovať, zavádzať nové produkty a úzko spolupracovať s vládami pre zabezpečenie odolnosti a úspechu na globálnom trhu. „Kľúčovým je prispôsobovanie stratégií meniacemu sa globálnemu prostrediu a podpora exportu, najmä pre malé a stredné podniky, podpora klimatických projektov, zameranie sa na rozvojové trhy a podporovanie spolupráce,“ doplnila hovorkyňa Eximbanky.

Ďalšie dôležité správy

WA 23 archív Zwickau - Na archívnej snímke z 26. apríla 2022 rôzne elektrické vozidlá vychádzajú z výrobnej linky v závode nemeckej automobilky Volkswagen  vo východonemeckom meste Zwickau. Nemecká automobilová skupina Volkswagen zvažuje zníženie počtu zamestnancov vo svojom závode vo východonemeckom meste Zwickau. Dôvodom je nízky dopyt po elektrických vozidlách (EV). FOTO TASR/DPA

ARCHIV - 26.04.2022, Sachsen, Zwickau: Verschiedene E-Fahrzeuge laufen im Werk von Volkswagen in Zwickau übers Ba
Neprehliadnite

SR bola proti clám na čínske elektromobily. Recipročné opatrenia môžu poškodiť náš export