Každý piaty Čech stretol so situáciou, keď mu pri platení vzal obchodník kartu z ruky a sám obstaral terminál. Vyplýva to z májového prieskumu agentúry STEM/MARK pre poskytovateľov bankomatov Euronet medzi 506 respondentov.
Klientovi tak hrozí napríklad platba v nevýhodnom kurze či dokonca zneužitie karty, upozornila firma.
Vyžiadajte si prenosný terminál
„Vždy si od obsluhy vyžiadajte prenosný terminál alebo obsluhu sprevádzajte k tomu fixnému a platbu vykonajte klasickým spôsobom vrátane zadania PIN-u. Tak budete mať pod kontrolou aj to, čo je na termináli skutočne zadané. V zahraničí do toho ešte vstupuje faktor voľby meny, v ktorej je transakcia vykonaná,“ uviedol riaditeľ Euronetu Ondřej Kozák.
Pri platbe zahraničnou kartou ponúka terminál dve možnosti. Klient si môže vybrať miestnu menu s kurzom ponúkaným prevádzkovateľom terminálu, tzv. DCC (dynamic currency conversion, dynamický prevod peňazí). Človek na displeji vidí, koľko ho bude transakcia stáť a s akým kurzom. Alebo si môže vybrať variant, keď nechá konverziu meny na vlastnej banke a konečná čiastka sa mu objaví až vo výpise z účtu po uskutočnení transakcie.
Nevyberiete si menu, v ktorej chcete platiť
Pokiaľ obsluha odíde s kartou či terminál obslúži, obmedzuje to šancu klienta si vybrať práve menu, v ktorej chce platiť. Pri použití DCC transakciu na koruny prevedie priamo prevádzkovateľ platobného terminálu, v originálnej mene prevod uskutoční banka.
„Preto sledujte, za aký kurz predáva vaša banka danú menu, aby ste si mohli jednotlivé varianty aspoň orientačne porovnať,“ dodal Kozák.
Rizikom je stiahnutie identifikačných údajov
Veľkým rizikom sú aj tzv. skimmery. Tieto zariadenia na získanie identifikačných údajov z karty vykonávajú svoju funkciu rýchlo a bezdotykovo. Človek operujúci s kartou ju len musí dostať do poľa pôsobnosti tohto zariadenia. Získané informácie sú okamžite distribuované cez sofistikovanú sieť predaja takýchto údajov.