Leto býva každoročne časom letných brigád či krátkych pracovných zamestnaní.
Hoci pri istých povolaniach zamestnávateľ vyžaduje mať zdravotný preukaz, pokiaľ ide o rôzne pracovné úrazy a zodpovednosť za prípadnú spôsobenú škodu, je ochrana pred rizikami podľa odborného garanta pre neživotné poistenie v spoločnosti Universal maklérsky dom Pavla Michalca na študentovi.
V prípade spôsobenej škody by mali brigádnici myslieť na poistenie zodpovednosti.
Ako pokračoval riaditeľ pre neživotné poistenie v spoločnosti FinGO.sk Jaroslav Krajňák, škoda, za ktorú brigádnik zodpovedá, je podľa zákona vo výške jednej tretiny z dohodnutej odmeny.
„Dajme tomu, že si študent nájde brigádu v supermarkete a výška jeho mesačnej odmeny je 600 eur. V tom prípade zodpovedá za škodu vo výške 200 eur,“ vysvetlil Krajňák. Poistenie sa v tomto prípade dá uzavrieť aj na dohodnutú dobu, čiže na dobu dĺžky brigády.
Cena takéhoto poistenia je podľa Krajňáka približne 15 eur. Spoluúčasť je 10 percent, minimálne 30 eur. „Z tohto pohľadu to môže byť pre študenta zaujímavé,“ myslí si Krajňák.
Treba si však uvedomiť, že sem nespadajú škody ako zodpovednosť za schodok na zverených hodnotách alebo zodpovednosť za stratu zverených predmetov. Taktiež sa tento zákon nevzťahuje na prípady, ak bola škoda spôsobená úmyselne, pod vplyvom alkoholu alebo po požití omamných alebo psychotropných látok. Vtedy je brigádnik zodpovedný za celú škodu.
O niečo zložitejšie je to pri práci brigádnika v zahraničí. „Pokiaľ vycestuje do zahraničia, potrebuje si uzatvoriť cestovné poistenie vrátane krytia zodpovednosti za škodu,“ konštatuje Michalec. Čo sa týka zodpovednosti za škody spôsobené počas pracovnej činnosti, potrebuje na to dokonca zvlášť poistenie.