Módny priemysel nemusí byť medzi prvými sektormi, ktoré človeku napadnú pri tipovaní poradia v rebríčku využívania fosílnych palív. Moderné textílie sa však vo veľkej miere spoliehajú na petrochemické produkty, ktoré pochádzajú od rovnakých ropných a plynárenských spoločností, spôsobujúcich emisie skleníkových plynov.
Dnes v skutočnosti móda zastrešuje až 10 percent celosvetovej produkcie oxidu uhličitého – viac ako medzinárodné lety a lodná doprava dohromady, uvádza sa v konštatovaní Programu OSN pre životné prostredie. Predstavuje tiež pätinu z 300 miliónov ton plastov, ktoré sa každoročne celosvetovo vyprodukujú. Polyester, všadeprítomná forma plastu, ktorý sa získava z ropy, predbehol aj bavlnu, považovanú za chrbticu textilnej výroby. Správu priniesla agentúra Bloomberg.
Obzvlášť škodlivé v mori
Odevy vyrobené z polyesteru a iných syntetických vlákien sú pritom hlavným zdrojom znečistenia mikroplastami, ktoré je obzvlášť škodlivé pre podmorský svet.
Faktom tiež je, že sa vyrába viac oblečenia ako kedykoľvek predtým, pretože maloobchodníci a ich zákazníci zvyšujú dopyt. Odhady poradenskej firmy McKinsey a Svetového ekonomického fóra naznačujú, že počet vyrobených odevov sa od roku 2000 prinajmenšom zdvojnásobil. Len zlomok vyrobeného sa recykluje. Osemdesiatsedem percent z celkového množstva vlákien použitých na výrobu odevov sa nakoniec spáli alebo pošle na skládku. Módne značky sa stali terčom kritiky za praktiky, ako je ničenie nepredaných produktov a posielanie hromady oblečenia na skládky na juhu zemegule.
Platy poháňajú dopyt o rope
Zároveň pokračovala výroba odevov na báze fosílnych palív. Predpokladá sa, že v nasledujúcich dvoch desaťročiach ešte porastie. Ropné a plynárenské spoločnosti naďalej vsádzajú na petrochemické produkty, ako je polyester, aby podporili svoj budúci rast, keďže dopyt po doprave klesá. Medzinárodná energetická agentúra (IEA) odhaduje, že plasty budú v nasledujúcich dvoch desaťročiach najväčším motorom čistého rastu dopytu po rope.
Očakáva sa, že celosvetový trh s polyesterovou priadzou vzrastie zo 106 miliárd dolárov v roku 2022 na 174,7 miliárd do roku 2032. Predpokladá sa, že ročná produkcia polyesterových vlákien v nasledujúcich 10 rokoch presiahne 92 miliónov ton – nárast o 47 percent.
Rýchla móda nie je až tak na vine
Pokiaľ ide o environmentálne dopady tohto odvetvia, často sa obviňuje rýchla móda. Ale špičkové značky vytvárajú trendy a generujú dopyt po nových štýloch, ktoré sú potom sériovo vyrábané spoločnosťami rýchlej módy za zlomok nákladov. Často sa vyrábajú v podobných továrňach s podobnými podmienkami – a dokonca aj z podobných materiálov. „Spoločnosti rýchlej módy – a spotrebitelia – sú obetným baránkom za problémy globálneho módneho priemyslu,“ povedal Minh-Ha T. Pham, docent mediálnych štúdií na Pratt Institute v New Yorku.