Nie všetky dlhopisy majú splatnosť. Takzvané perpetuitné dlhopisy, ktoré nikdy neexspirujú, pokračujú vo vyplácaní úrokov donekonečna. Jedným z nich je unikátny dlhopis vydaný pred 400 rokmi.
Dňa 10. decembra 1624 predal holandský vodohospodársky úrad Hoogheemraadschap Lekdijk Bovendams dlhopis v hodnote 1 200 karolínskych guldenov žene z Amsterdamu. Tento dlhopis sľuboval ročný úrok vo výške 2,5 percenta.
Výťažok z predaja rovnakých dlhopisov, celkovo 23-tisíc karolínskych guldenov získaných z viac ako 50 dlhopisov, použili na opravu hrádze, ktorá bola poškodená v tom istom roku. Informoval o tom Fortune.
Dlhopis prežil vojny, dobyvačné ťaženia, pandémie, prírodné katastrofy aj ďalšie historické zvraty. V 20. storočí ho získal holandsko-americký bankár, ktorý ho v roku 1938 daroval newyorskej burze cenných papierov (NYSE ) ako prejav priateľstva. Pôvodný vydavateľ dlhopisu už dnes neexistuje, ale jeho právnym nástupcom je vodohospodársky úrad Hoogheemraadschap De Stichtse Rijnlanden. Karolínske guldeny sa tiež zmenili na eurá; ročná platba z tohto dlhopisu dnes dosahuje hodnotu 13,61 eura.
Spojené štáty budú čoskoro na mizine, varuje americký miliardár
Historický dlhopis predstavuje finančný unikát v čase, keď sú globálne finančné trhy zaplavené rôznymi formami dlhu vrátane štátnych, municipálnych a korporátnych dlhopisov.
V Spojených štátoch rastie obava z rýchlo rastúceho dlhového zaťaženia. Kampaň Federálneho rezervného systému na zvyšovanie úrokových sadzieb, najvýraznejšia za posledných 40 rokov, spôsobila prudký nárast výnosov, čo vedie aj k zvýšeniu ročných úrokových platieb.
Federálna vláda USA momentálne vynakladá približne jeden bilión dolárov ročne iba na úroky zo štátneho dlhu, pričom deficity a úrokové miery v poslednom období výrazne vzrástli.