Čaputovej „nie“ pre sanitačnú uzávierku
Podľa prezidentky Zuzany Čaputovej je obmedzenie nedeľného predaja zo sanitačných dôvodov neprimerané a nevhodné. Najvyššia ústavná činiteľka argumentuje najmä možnosťou vykonania sanitačných úkonov aj v iné dni. „
„Po zrušení núdzového stavu je potrebné prehodnotiť, do akej miery platné hygienické a bezpečnostné opatrenia ešte napĺňajú svoj cieľ, ktorým je ochrana zdravia občanov." poznamenala prezidenta s tým, že považuje obmedzenie nedeľného predaja za prebytočné opatrenie.
„Obmedzenie nedeľného predaja môže byť realizované na báze dobrovoľnosti alebo na základe zákona, ktorý získa dostatočnú podporu poslancov v NR SR,“ zdôraznila.
Obmedzenie predaja už dlhšiu dobu kritizujú aj poslanci Ondrej Dostál, Radovan Kazda (obaja SaS) a Ján Benčík (Za ľudí). Zároveň požiadali hlavného hygienika SR Jána Mikasa o zrušenie zákazu nedeľného predaja. Upozornili na možnú protiústavnosť opatrenia Úradu verejného zdravotníctva, ktorým sa zakázal nedeľný maloobchodný predaj.
Pellegrini to natrel Remišovej za Govnet
Podľa poslancov Petra Pellegriniho a Richarda Rašiho (Smer-SD) ohrozila podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu SR Veronika Remišová (Za ľudí) raziou v Národnej agentúre pre sieťové a elektronické služby (NASES) bezpečnosť štátu a asistoval jej pritom samotný premiér Igor Matovič (OĽaNO).
Kauzu údajného odpočúvania vládnej siete Govnet považuje P. Pellegrini za falošnú a nepravdivú. „Napísala a realizovala ho v priamom prenose vládna koalícia, predovšetkým vicepremiérka Veronika Remišová a asistoval jej pritom aj sám premiér,“ myslí si P. Pellegrini.
Zároveň však počas tlačovej konferencie uviedol, že v roku 2019 sa odohral hekerský útok na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, ktorý konzultoval aj s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Ten mu mal vtedy prisľúbiť súčinnosť francúzskych spravodajských služieb a zároveň P. Pellegrini zaviazal bezpečnostné zložky vrátane Vojenského spravodajstva, aby urobili všetko potrebné na zabezpečenie bezpečnosti Govnetu.
Poslanec Richard Raši na tlačovej konferencií uviedol, že nájdené zariadenia boli legálne, bez toho, aby to ďalej špecifikoval. Zároveň dodal, že predtým, ako V. Remišová podala trestné oznámenie, ktoré viedlo k razii a následnému prepusteniu zadržaných, si mohla overiť informácie z niekoľkých zdrojov.
Novinárske ambície mimoparlamentných subjektov
Novinárskym ambíciám predsedu vlády môže čoskoro vzniknúť nová konkurencia. Expredseda KDH Alojz Hlina a Tomáš Drucker (Dobrá voľba) avizovali, že mimoparlamentná opozícia pripravuje svoju vlastnú odpoveď na vládne schránkové noviny – Opozičné noviny.
„ Ak budú vládne noviny, tak budú aj opozičné, lebo demokraciu treba chrániť,“ uviedol A. Hlina s tým, že noviny budú financované zo súkromných zdrojov.
A. Hlina potvrdil rokovania s T. Druckerom, ale aj s ďalšími politikmi, ktorých však nekonkretizoval. Premiérov nápad s vládnymi novinami kritizuje. „ Je to na úrovni Alexandra Lukašenka,“ dodal.
„ Je značne absurdné, že premiér a vláda chce napriek obrovskému mediálnemu priestoru, ktorý má z titulu svojej funkcie, ešte použiť peniaze občanov na vlastné noviny.“ vyhlásil T. Drucker.
Predseda Dobrej voľby zároveň pripomenul, že takmer 30 percent hlasov z volieb nemá v parlamente zastúpenie a opozíciu tvoria Smer-SD a ĽSNS a práve oni majú nájsť svoju reprezentáciu v Opozičných novinách.
Zámer vydávať noviny zaradila vláda Igora Matoviča do svojho programového vyhlásenia. Návrh sa stretol s kritikou opozície, ale aj viacerých koaličných poslancov vrátane Miroslava Kollára (Za ľudí) a Ondreja Dostála (SaS).
Severná Kórea sa vracia k starým zvykom
Severokórejské štátne médiá oficiálne potvrdili, že medzikórejský styčný úrad v pohraničnom meste Kesong bol v utorok „ tragicky zničený obrovskou explóziou“. Podľa agentúry AP KĽDR zároveň oznámila, že prerušila všetky linky komunikácie s Južnou Kóreou.
Severná Kórea v posledných dňoch nečakane obnovila ostrú rétoriku voči južnému susedovi, obviňujúc Južnú Kóreu z podpory vypúšťania propagandistických letákov pomocou balónov cez hranicu.
V nedeľu ráno šéf juhokórejského Národného bezpečnostného úradu Čong Ui-jong rokoval s ministrami bezpečnostných rezortov a generálmi o najnovšej situácii na Kórejskom polostrove a možných krokoch vlády.
V sobotu večer prominentná sestra severokórejského vodcu Kim Čong-una, Kim Jo-džong, varovala, že Soul bude čoskoro svedkom „tragickej scény úplného kolapsu styčnej kancelárie Severnej a Južnej Kórey“.
Niektorí pozorovatelia sa domnievajú, že Severná Kórea môže úmyselne zvyšovať napätie, aby podporila vlastnú vnútornú jednotu a zvýšila tlak na USA s cieľom dosiahnuť obnovenie jadrových rozhovorov. Najmä ide o zjemnenie ekonomických sankcií v čase, keď Severná Kórea bola nútená pre pandémiu uzavrieť hranice so svojím najväčším obchodným partnerom – Čínou.
Hongkongskí vladári otáčajú kritiku proti opozícií
Najvyššia predstaviteľka Hongkongu Carrie Lamová v utorok uviedla, že dúfa, že prodemokratická opozícia nebude „démonizovať a stigmatizovať“ nový zákon o národnej bezpečnosti.
„Sme súčasťou Čínskej ľudovej republiky, ale nemáme mechanizmus na ochranu národnej bezpečnosti. Toto je nielen rizikom pre vyše sedem miliónov ľudí v Hongkongu, ale aj pre 1,4 miliardy ľudí v krajine.“ vyhlásila C. Lamová.
Čínska obdoba parlamentu schválila v máji zákon o národnej bezpečnosti, ktorý zakazuje v Hongkongu aktivity smerujúce k odtrhnutiu, podvratnú činnosť zameranú voči centrálnej vláde, zasahovanie zahraničia do miestnej politiky a terorizmus.
Podľa kritikov tento zákon obmedzí slobody Hongkongu a je v rozpore s dohodou, ktorú Čína uzavrela s Britániou v roku 1997 a ktorá garantovala princíp „jedna krajina, dva systémy“.