Zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), prípadne Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) by bolo krokom späť. Akékoľvek zásadné zmeny, najmä v oblasti právneho štátu, by sa mali diať po odbornej diskusii a v riadnom legislatívnom procese. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová.
„Takýto krok by som považovala za veľmi nešťastný až nebezpečný zásah do personálneho fungovania prokuratúry zo strany politickej moci," poznamenala hlava štátu.
Dalo sa podľa nej očakávať, že vládna koalícia bude prijímať zmeny v oblasti justície, keďže tak robila doposiaľ každá vláda. „Avšak avizované zmeny sa majú udiať v skrátenom legislatívnom konaní, a teda bez riadneho pripomienkovania a odbornej diskusie," poukázala Čaputová.
Z vyjadrení koaličných predstaviteľov je podľa nej zrejmé, že základný motív tohto kroku sú personálne zmeny na špeciálnej prokuratúre. Nie je ním nedostatočnosť či nevýkonnosť inštitúcie. „ÚŠP a ŠTS preukázali svoje opodstatnenie v boji s organizovaným zločinom a korupciou. Obe inštitúcie nie sú konečnými inštanciami a ich výstupy podliehajú kontrole a prípadnej revízii súdov," podotkla prezidentka.
Premiér Robert Fico (Smer-SD) cez víkend vyhlásil, že urobí všetky potrebné kroky, aby špeciálny prokurátor Daniel Lipšic odišiel z Úradu špeciálnej prokuratúry. Nevyjadril sa, či zostane fungovať Špecializovaný trestný súd.