Prezidentka Zuzana Čaputová odobrila zmeny v preplácaní drahých moderných liekov z verejného zdravotného poistenia. Pacientom ich tak po novom nebudú schvaľovať zdravotné poisťovne na výnimky. Zmeny prináša novela o rozsahu a podmienkach úhrady liekov z dielne ministerstva zdravotníctva, ktorú v pondelok podpísala prezidentka.
Presun z výnimkového režimu bol nevyhnutný
Rezort zdravotníctva už pri predstavení návrhu upozornil, že väčšina nových a inovatívnych liekov na Slovensku je pacientom uhrádzaná v tzv. výnimkovom režime, v ktorom je na posúdení zdravotnej poisťovne, či liek uhradí a v akej výške. Má tak dochádzať k markantným rozdielom v prístupe pacientov k liečbe.
„Podporiť ich presun z tzv. výnimkového režimu do režimu kategorizácie bolo nevyhnutné aj preto, lebo liek je z prostriedkov verejného zdravotného poistenia bez akýchkoľvek rozdielov uhrádzaný všetkými zdravotnými poisťovňami, iba ak je zaradený v zozname kategorizovaných liekov," povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.
Nová legislatíva prináša zmeny
Posudzovanie nákladovej efektívnosti inovatívnych liekov pri ich vstupe na slovenský trh sa má naviazať na hrubý domáci produkt. Má sa tiež zmeniť spôsob vyjednávania s ich výrobcami. Novela má priniesť efektívnejší proces uzatvárania zmlúv o podmienkach úhrad liekov.
Novela má tiež pomôcť vstupovať na trh generickým liekom. „Zrušili sme trojprahový vstup. Myslíme si, že to zvýši konkurenciu, ale zároveň zvýši možnosti ich centrálneho nákupu, a teda aj ďalších úspor," ozrejmil poslanec NR SR Marek Krajčí.
Súčasťou novej legislatívy je aj úprava cien zdravotníckych pomôcok. „Zdravotnícke pomôcky tiež zápasia s určitou infláciou, a tak sme zákonne umožnili ministerstvu zdravotníctva, aby mohli byť prehodnotené ich ceny," priblížil Krajčí.
Upozornil tiež na to, že pacientom mohli hroziť od 1. augusta doplatky za lieky, na ktoré doteraz nedoplácali, až do výšky 39 eur za krabičku. „Toto sa nám zdalo v súčasnej situácii neúnosné, preto sme dovolili farmaceutickým firmám, aby skompenzovali tento doplatok v prípade, že lekár ich neodporučí na inú liečbu," dodal.
Proces bude pod dohľadom rezortu zdravotníctva
Zákonom sa podľa Krajčího naširoko otvárajú nožnice pre vstup nových a drahých liekov na slovenský trh. Skonštatoval, že proces preto bude pod dohľadom ministerstva zdravotníctva a bude obsahovať viacero bŕzd. „Jednou z nich je, že poisťovne, ak identifikujú nedostatok prostriedkov v systéme, mohli po dohode všetky tri naraz vetovať vstup lieku," vysvetlil.
Účinnosť má novela nadobudnúť od 1. augusta. Niektoré ustanovenia majú začať platiť neskôr.