Vznik prvej Československej republiky (ČSR) bol predpokladom samostatnej slovenskej štátnosti. Poukázala prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá si vo štvrtok pripomenula 103. výročie jej vzniku. Uctila si pamiatku Milana Rastislava Štefánika a Tomáša Garrigue Masaryka položením vencov k pamätníkom v Bratislave.

„Ide o dve kľúčové osobnosti, ktoré boli predpokladom pre vznik prvej Československej republiky. Republiky, ktorá bola v danom čase veľmi moderným štátom, s modernou ústavnou listinou, ústavným súdom, volebným právom pre ženy a podobne,“ povedala hlava štátu. Ocenila, že si výročie pripomíname už aj ako štátny sviatok.

Pri príležitosti 103. výročia vzniku Československej republiky bude vo štvrtok na fasáde Bratislavského hradu premietnutá projekcia. Rozsvietenie je naplánované na 19.00 h.

Nový štátny sviatok

Na Slovensku si 28. októbra pripomíname ako štátny sviatok Deň vzniku samostatného československého štátu. Minulý rok bol tento deň ešte pamätným dňom, parlament však prijal zmenu legislatívy.

Tento rok si pripomíname už 103. výročie vzniku ČSR. Národný výbor československý v Prahe prijal 28. októbra 1918 zákon o vytvorení samostatnej ČSR, vyhlásil jej vznik a prevzal štátnu moc.

Vznik prvej ČSR mal výrazný podiel aj na zachovaní národného bytia Slovákov. Štefánik a Masaryk boli významnými osobnosťami spojenými so vznikom ČSR.

Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) si tiež uctil pamiatku Milana Rastislava Štefánika a Tomáša Garrigue Masaryka pri príležitosti 103. výročia vzniku prvej Československej republiky.

List českému prezidentovi

Prezidentka poslala českému prezidentovi Milošovi Zemanovi blahoprajný list pri príležitosti 103. výročia vzniku Československej republiky. Zdôraznila v ňom, že vznik spoločného štátu Čechov a Slovákov v roku 1918 bol zásadnou udalosťou v existencii našich národov.

„Aj keď sa naše cesty po niekoľkých desaťročiach pokojne rozišli, obe naše, dnes samostatné, republiky si spoločne pripomínajú 28. október ako mimoriadny míľnik našej histórie. Česká republika je pre väčšinu Slovákov najbližší štát nielen geograficky, ale najmä ľudsky,“ uviedla Čaputová.

Vzťahy Slovenska a Česka sú podľa prezidentky dlhodobým dôkazom toho, aké dôležité je vedieť zomknúť sa a spolupracovať v zložitých časoch.

V súvislosti s pandémiou a jej následkami prezidentka v liste vyjadrila nádej, že aj vďaka našim blízkym vzťahom a rokmi potvrdzovanej ochote vzájomne si pomáhať, sa obom našim krajinám podarí prekonať nasledujúce obdobie.

Bola to vyspelá krajina

Prvá ČSR patrila medzi najvyspelejšie krajiny sveta. Po rozpade Rakúsko-Uhorska zdedila väčšinu priemyselnej produkcie bývalého mocnárstva. Navyše až do Veľkej hospodárskej krízy svoje relatívne postavenie ešte ďalej zlepšovala.

Už pred 1. svetovou vojnou na tom boli severné oblasti Rakúsko-Uhorska hospodársky veľmi dobre, najmä Čechy, Morava a Sliezsko.

Podľa prepočtu TRENDU spolu so Slovenskom a Podkarpatskou Rusou dosahovali v HDP na osobu úroveň okolo 125 percent priemeru Nemecka, Francúzska, Spojeného kráľovstva, Talianska, Španielska, Poľska a Rumunska. Od vzniku samostatnosti ČSR sa táto úroveň ešte zvyšovala.

prezidentka SR Zuzana Čaputová
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

 

SR Bratislava Skpres Parlament Predsedovia Samit BAX
Neprehliadnite

1. ČSR patrila medzi najbohatšie krajiny sveta. Teraz o tom len snívame