Rozhodnutie Ústavného súdu je dobrou správou pre demokraciu a právny štát na Slovensku. Vyhlásila to prezidentka Zuzana Čaputová v reakcii na pozastavenie účinnosti časti novely trestných kódexov.
Rýchle rozhodnutie podľa prezidentky svedčí aj o tom, že zásah do ústavou garantovaných práv občanov by mohol byť natoľko závažný, že ústavní sudcovia považovali za dôležité preskúmať ho ešte pred nadobudnutím účinnosti novely Trestného zákona.
Dobrá správa pre demokraciu a štát
„Systém bŕzd a protiváh zafungoval, a to je asi najdôležitejší odkaz všetkým občanom Slovenska. Samozrejme, treba pripomenúť, že ide o rozhodnutie o pozastavení účinnosti niektorých častí novely a nie o meritórne rozhodnutie ústavného súdu. Je však dobrou správou pre poškodených trestnou činnosťou, lebo nateraz nebudú negatívne dotknuté ich práva domôcť sa odškodnenia a spravodlivosti,“ skonštatovala prezidentka.
Hlava štátu vníma rozhodnutie aj ako odkaz zahraničným partnerom, že financie európskych daňových poplatníkov zostávajú na Slovensku primerane chránené.
Rozhodnutie súdu podľa nej znamená náročnú úlohu pre generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby po zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry zabezpečil plynulý prechod prokurátorov a presun spisov na nové pôsobiská bez dochádzania k prieťahom v konaniach.
Robert Fico je veľmi spokojný
Premiér Robert Fico víta rozhodnutie Ústavného súdu, pretože nepozastavil účinnosť zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry. Koalícia dosiahla hlavný cieľ, ktorý mala pri reforme trestného práva. Uviedol to po výjazdovom rokovaní vlády v Košiciach.
„Ja som z pohľadu rozhodnutia ÚS veľmi spokojný. Úrad špeciálnej prokuratúry, toto semenište zla a nenávisti, porušovania ľudských práv, prestane 20. marca existovať,“ povedal Fico s tým, že sa tak naplní programové vyhlásenie vlády. Súdu preto nič nevyčíta. Zároveň skonštatoval, že ostatné veci v novele Trestného zákona nech Ústavný súd prerokuje.
Ústavný súd by mal podľa Fica vysvetliť zmenu rozhodovacej praxe. Tvrdí, že rozhodovacia prax súdu hovorí, že ak chce pozastaviť účinnosť zákona, musí mať nejakú kvalitu, ktorá je definovaná zverejnením v Zbierke zákonov. Novela Trestného zákona nie je ešte podľa Fica podpísaná. „Som zvedavý na vysvetlenie, prečo pristúpil k prelomeniu tejto rozhodovacej praxe, ktorá tu bola dlhoročná a prečo pod takýmto tlakom pracoval, pretože toto rozhodnutie o pozastavení účinnosti mohol urobiť kedykoľvek,“ podotkol predseda vlády.
Fico chce tiež vedieť, pod akým tlakom súd pracoval a prečo o jeho rozhodnutí vedeli skôr médiá ako účastníci konania.
Michal Šimečka: Je to Ficova obrovská prehra
Predseda PS Michal Šimečka vyzval na čo najskoršie zverejnenie rozhodnutia Ústavného súdu v Zbierke zákonov. Vládnu koalíciu varoval, aby ho nezačala spochybňovať.
„Ja chcem dôrazne varovať Roberta Fica, pána Suska a všetkých, aby po prvé nezačali spochybňovať Ústavný súd nezačali útočiť na súd, lebo to je naozaj zahrávanie sa s ohňom, ale predovšetkým, aby konali v zmysle zákona a aby uverejnili uznesenie ÚS v Zbierke zákonov v tej lehote, ktorá je určená. Mali by to robiť čo najskôr, lebo tam neexistuje dôvod na žiadne prieťahy, to by sa malo stať zajtra,“ uviedol Šimečka.
Ak bude chcieť vládna koalícia „zmariť“ rozhodnutie súdu, sú podľa Šimečku pripravení použiť všetky nástroje vrátane veľkých masových demonštrácií. Šéf Progresívneho Slovenska zároveň dodal, že rozhodnutie súdu je pre Roberta Fica obrovská prehra.
Ako konal Ústavný súd
Ústavný pozastavil účinnosť časti novely trestných kódexov. Pozastavenie sa týka všetkých schválených zmien v Trestnom zákone, zákone o trestnej zodpovednosti právnických osôb a niektorých paragrafov Trestného poriadku.
Vyplýva to z rozhodnutia z neverejného zasadnutia pléna Ústavného súdu. Súd zároveň prijal návrhy prezidentky a opozičných strán na posúdenie ústavnosti novely na ďalšie konanie. Návrhom na pozastavenie účinnosti vo zvyšnej časti vrátane rušenia Úradu špeciálnej prokuratúry súd nevyhovel.