Aby sa ústavnou žalobou zaoberal Ústavný súd, muselo by za ňu hlasovať najmenej 120 poslancov. V snemovni má Zeman podporu poslancov ANO, ČSSD, KSČM a SPD. Žalobu naopak podporili ODS, Piráti, ľudovci, TOP 09 a Starostovia a nezávislí.
Desať poslancov sa hlasovania zdržalo. Poslanci o žalobe hlasovali verejne, teda rovnakou formou, ako hlasujú zvyčajne. Návrh na tajné hlasovanie neprešiel.
Český Senát schválil ústavnú žalobu na prezidenta Zemana v júli. Návrh žaloby pripravil senátor Václav Láska z hnutia Senátor 21, pričom dokument podpísalo aj jeho 36 kolegov z ODS, strany Starostovia a nezávislí, KDU-ČSL. Z koaličnej ČSSD sa pripojil aj senátor Jiří Dienstbier.
„Touto žalobou sa rieši systematické porušovanie ústavy prezidentom,“ uviedol v rozprave V. Láska. Pred poslancami rekapituloval M. Zemanovo počínanie, ktorým podľa neho i väčšiny členov hornej komory parlamentu prezident išiel proti ústave a ústavný súd by tak mal rozhodovať o tom, či M. Zeman stratí mandát.
Senátori M. Zemanovi prostredníctvom žaloby vyčítali takzvaných osem prehreškov. Prekážala im napríklad neochota prezidenta odvolať z postu ministra kultúry Antonína Staňka z ČSSD. V rozpore s ústavou bola podľa senátorov aj M. Zemanova neochota vymenovať za ministra zahraničných vecí Miroslava Pocheho tak, ako to požadovala ČSSD.
M. Zeman prostredníctvom svojho hovorcu Jiřího Ovčáčka odkázal, že daná ústavná žaloba je mimoriadny právny paškvil. Poslanecká snemovňa posudzovala žalobu na prezidenta prvýkrát v novodobých dejinách ČR.