Prezident svojím vetom nepolemizuje so zavedením rekreačného poukazu a príspevku na rekreáciu zamestnancov. „Je právomocou vlády a parlamentu podporovať domáci cestovný ruch prostredníctvom takých nástrojov, ktoré považujú za vhodné či potrebné,“ konštatoval A. Kiska.
Upozorňuje však, že schválený zákon vytvoril tri rôzne skupiny zamestnancov z pohľadu nároku na príspevok na rekreáciu, a to v závislosti od toho, či v podniku pracujú menej alebo viac ako dva roky a či podnik zamestnáva menej alebo viac ako 50 ľudí. Časť zamestnancov má príspevok garantovaný, časť naň vôbec nemá nárok a časť ho môže získať na základe dobrovoľnej iniciatívy zamestnávateľa.
„Takáto nerovnosť medzi zamestnancami vo vzťahu k rovnakému nároku na príspevok na rekreáciu nezodpovedá žiadnej skutočnej potrebe, nemôže sa ňou dosiahnuť žiaden legitímny cieľ sociálnej politiky štátu a so zreteľom na účel tohto príspevku taká úprava nie je nevyhnutná,“ uvádza hlava štátu v zdôvodnení vrátenia zákona.
Odlíšenie zamestnancov len podľa priemerného počtu zamestnancov v podniku a trvania pracovného pomeru nemôže podľa prezidenta zakladať objektívny dôvod na rozdielne zaobchádzanie. Schválené znenie zákona je podľa neho v rozpore s judikatúrou Ústavného súdu SR aj Súdneho dvora týkajúcou sa zákazu diskriminácie.
Kto má nárok na poukazy
Podľa novely z dielne koaličnej SNS sa má od januára budúceho roku zaviesť nový inštitút - príspevok na rekreáciu zamestnancov. Príspevok bude vo výške 55 percent oprávnených nákladov, maximálne do sumy 275 eur ročne. Povinnosť poskytovať zamestnancom tento príspevok majú mať len firmy s viac ako 49 zamestnancami.
Nárok naň bude mať pritom len človek, ktorý vo firme odpracoval najmenej 24 mesiacov. Pre zamestnávateľov so 49 zamestnancami a menej bude možnosť poskytnúť rekreačný poukaz dobrovoľná. Podľa predkladateľov by malo toto opatrenie podporiť domáci cestovný ruch.
Poslanci argumentujú tým, že v štátoch, kde je podobný systém zavedený už roky, napríklad Francúzsko, Maďarsko či Taliansko, zaznamenávajú vyššiu účasť tamojších turistov na domácich dovolenkách.
Aktualizované 15:00
Predseda koaličnej SNS Andrej Danko je v šoku z toho, že prezident Andrej Kiska, ktorý pochádza z Vysokých Tatier, vrátil Národnej rade (NR) SR na opätovné prerokovanie rekreačné poukazy.
Podľa predsedu národniarov ide o nástroj, ktorý môže pomôcť cestovnému ruchu a zlepšiť život zamestnancov. Prezident svojím vetom nepolemizuje so zavedením rekreačného poukazu, vyčíta mu však diskrimináciu časti zamestnancov.
A. Danko vo svojej reakcii argumentuje, že tento príspevok má byť v tejto chvíli skúšobne povinne zavedený do firiem, ktoré majú viac ako 49 zamestnancov. „Ide o pilotné zavádzanie inštitútu, ktorý sa podobá systému stravných poukážok. V prípade, že sa osvedčí, nie je žiadny problém, aby bol zavedený aj do menších spoločností,“ avizoval.
Zdroj: TASR
Vzhľadom na to, že si toto systémové opatrenie vyžaduje určitú administratívnu záťaž, SNS podľa svojho predsedu urobila so zástupcami odborov a zamestnávateľov kompromis. Napriek tomu by sa malo opatrenie dotknúť približne 1,5 milióna ľudí, vrátane zamestnancov štátnej správy.
„Je mi neskutočne ľúto, že prezident SR neprejavil empatiu vo vzťahu k slovenským robotníkom a štátnym zamestnancom. Jediné pozitívum je to, že podpísal aspoň zníženú DPH na ubytovacie služby. Veľmi ťažko sa v koalícii presadzujú nástroje pomoci zamestnancom, veľmi ťažko sa zdvíha ich životný komfort a ich čistá mzda. Toto je jeden z nástrojov, ktorý môže zlepšiť kvalitu pracovno-právneho vzťahu. Veríme, že NR SR tento inštitút opätovne podporí,“ dodal A. Danko.