Invázia ruských vojsk na Ukrajinu a jej vplyv na ceny potravín a energií a na dostupnosť hnojív by mohli vyvolať globálnu recesiu. Uviedol to prezident Svetovej banky (SB) David Malpass. Upozornil, že rast nemeckej ekonomiky, ktorá je štvrtou najväčšou na svete, pre vyššie ceny energií už výrazne spomalil. Znížená produkcia hnojív by potom mohla zhoršiť situáciu aj inde.

Ekonomiky klesnú

„Keď sa pozrieme na globálny hrubý domáci produkt (HDP), je ťažké si teraz predstaviť, ako sa vyhneme recesii," vyhlásil Malpass na schôdzke s podnikateľmi organizovanej Americkou obchodnou komorou. Konkrétnu prognózu však neposkytol a nenaznačil ani, kedy by recesia mohla začať.

Ekonomiky Ukrajiny a Ruska by tento rok mali výrazne klesnúť, zatiaľ čo rast v Európe, Číne a v Spojených štátoch spomalí, dodal Malpass. Rozvojové krajiny by mali byť zasiahnuté oveľa viac nedostatku zásob hnojív a potravín a tiež slabším dodávkam energií.

„Samotná predstava zdvojnásobenia cien energií stačí na to, aby vyvolala recesiu," povedal.

Posudzovanie HDP

Malpass upozornil, že mnoho európskych krajín je v dodávkach ropy a plynu stále príliš závislých od Ruska. A to napriek tomu, že západné krajiny presadzujú plány na zníženie svojej závislosti na ruských energiách.

Svetová banka minulý mesiac vplyvom ruskej invázie na Ukrajinu znížila odhad rastu svetovej ekonomiky na tento rok takmer o celý percentuálny bod na 3,2 percenta, upozornila agentúra Reuters.

Hrubý domáci produkt je jedným z najdôležitejších spôsobov merania, ako dobre alebo zle si ekonomika vedie. Starostlivo ho sledujú ekonómovia aj centrálne banky. Firmám pomáha posúdiť, kedy majú expandovať a naberať ďalších pracovníkov, alebo naopak menej investovať a znižovať počty zamestnancov. Vlády ho používajú pri rozhodovaní prakticky o všetkom – od daní až po rozpočtové výdavky. Pre centrálne banky je spolu s infláciou hlavným ukazovateľom pri zvažovaní, či znížiť, alebo zvýšiť úrokové sadzby.

Ďalšie dôležité správy

KK42 Brusel - Slovenský premiér Igor Matovič prichádza na druhý deň summitu EÚ v Bruseli 18. júla 2020. Prvý deň mimoriadneho summitu EÚ v Bruseli, ktorého cieľom je nájsť kompromisnú dohodu hláv vlád a štátov Únie o sedemročnom rozpočte a o pláne obnovy po koronakríze, sa skončil neúspechom.  Hlavnou témou summitu sú rokovania o pláne obnovy v reakcii na krízu spôsobenú pandémiou ochorenia COVID-19 a o novom dlhodobom rozpočte EÚ. FOTO TASR/AP  
Slovakia's Prime Minister Igor Matovic arrives fo
Neprehliadnite

Slovensko má našliapnuté stať sa najchudobnejšou krajinou v regióne Vyšehradskej štvorky