Predseda SaS zároveň uviedol, že je priskoro odpovedať na otázku o šanci na zostavovanie novej vlády. Treba počkať na to, čo sa stane. Nateraz je podľa R. Sulíka správne, že prezident dá poverenie na zostavovanie vlády Robertovi Ficovi zo strany Smer-SD, ktorá získala vo voľbách najviac hlasov.
Vláda závisí od dohody Mosta-Híd a SNS
Zloženie budúcej vlády závisí podľa predsedu OĽaNO-NOVA Igora Matoviča od vzťahu šéfa SNS Andreja Danka a šéfa Mosta-Híd Bélu Bugára. Povedal to po stretnutí s prezidentom. „Ide o to, či si Bugár vyberie menšie zlo, čo znamená SNS, ktorá bola štyri roky v karanténe, alebo si vyberie mega zlo, a teda Smer-SD,“ povedal šéf OĽaNO-NOVA.
I. Matovič si zároveň myslí, že predčasné voľby sú lepšie ako vláda so Smerom-SD. No ako pokračoval, „ treba si však povedať, že v predčasných voľbách Kotleba posilní a Sieť z parlamentu vypadne, pričom to môže byť ešte horšie.“ Na I. Matoviča reagoval po rokovaní s prezidentom líder Mosta-Híd Béla Bugár. „Ak sa hovorí o hrubej čiare, môže ju urobiť predseda OĽaNO-NOVA Igor Matovič aj predseda SaS Richard Sulík,“ povedal.
B. Bugár zdôraznil, že chce stabilnú vládu. Tá podľa neho vzniká na základe stabilného poslaneckého klubu aj na základe dohôd o programe, no tam zatiaľ nie sú. „To, že vznikne nejaká menšinová vláda a bude visieť na šnúrke, povedzme Borisa Kollára, prepáčte, to nie je stabilná vláda," povedal.
Podľa B. Bugára treba analyzovať, čo je dobré pre Slovensko. „Či môžete v jednej alebo v druhej vláde urobiť maximum, a čo to je maximum. Ak to bude veľmi široká vláda, či to vydrží štyri roky. Či budeme aj z programového hľadiska vedieť byť stabilní, alebo nie. Keď počúvam od niektorých ľudí, ktorí chcú zložiť vládu, že v niektorých otázkach budeme mať voľnú ruku, nemyslím si, že to bude stabilná vláda," dodal Bugár. Zároveň dodal, že vláda so SNS sa bude ťažko vysvetľovať voličom.
V Slovenskej národnej strane je podľa jej lídra Andreja Danka rozhodnutie medzi vládou šéfa Smeru-SD Roberta Fica a vládou predsedu SaS Richarda Sulíka pol na pol. „Do strany sa vrátili z čias, keď bola mimo parlamentu, aj ľudia zo Smeru, čiže naša základňa je posilnená aj o ľudí z ľavice, aj z pravice,“ vysvetlil s tým, že on je ten jazýček, ktorý je zodpovedný za rozhodnutie. Prípadnú spoluprácu s Ľudovou stranou Naše Slovensko Mariana Kotlebu jednoznačne vylúčil. Na otázku, či má bližšie k vláde Roberta Fica alebo Richarda Sulíka však neodpovedal, resp. povedal, že nemá bližšie k nikomu a najbližšie má k voličom.
B. Kollár nechce a R. Procházka nemusí byť súčasťou vlády
Boris Kollár so svojou stranou SME RODINA chce podporiť pravicovú vládu, no do exekutívy nepôjde. Kollár chce byť stabilný prvok a tvrdí, že nepotrebuje ministerskú pozíciu, povedal na brífingu po stretnutí s prezidentom.
Do programového vyhlásenia vlády chce presadiť exekučnú amnestiu a chce určite ľuďom zrušiť poplatky za lieky. Do koalície nepôjde, ani ak by to mohlo spôsobiť predčasné voľby. Spoluprácu so stranou Smer-SD úplne vylúčil. Premiérom by podľa B. Kollára mohol byť Richard Sulík zo strany SaS.
Na rokovaní so Smerom-SD o zostavení vlády sa nezúčastní ani strana Sieť, povedal po stretnutí s hlavou štátu jej líder Radoslav Procházka. Ten dnes predsedníctvu svojej strany ponúkol rezignáciu, ale vo funkcii predsedu ho podržalo. Koalíciu so stranou SNS si šéf Siete predstaviť vie. Slovensko však podľa neho potrebuje v časoch, do ktorých sa blíži, vládu s pevnou väčšinou.
„Nemusíme byť súčasťou vlády, aby sme ju podporili. Nejde nám o to, aby sme mali nejaký rezort alebo kreslo, ale aby sme presadili nejaké veci navyše,“ priblížil. Na rokovaní s predsedom SaS Richardom Sulíkom sa Sieť určite zúčastní, pričom jej predseda si tiež vie predstaviť širokú pravicovú koalíciu.
Prezident Andrej Kiska sa v pondelok v Prezidentskom paláci stretol s predsedami väčšiny parlamentných strán, ktoré sa dostali do parlamentu. Na stretnutie nepozval iba Mariana Kotlebu z Ľudovej strany Naše Slovensko. Predseda strany Smer-SD Robert Fico sa s prezidentom stretne v utorok 8. marca, keďže aktuálne je v Bruseli na summite k migrácii.
Víťazom parlamentných volieb v sobotu 5. marca sa stal Smer-SD so ziskom 28,28% odovzdaných hlasov. Na druhom mieste skončila strana SaS so ziskom 12,10% odovzdaných hlasov. Nasledujú OĽaNO-NOVA (11,02%), SNS (8,64%), ĽS Naše Slovensko (8,04%), SME RODINA – Boris Kollár (6,62%), Most-Híd (6,50%) a #Sieť (5,60%). Menej ako päť percent hlasov získali KDH (4,94%), a SMK (4,04%). Ostatné politické subjekty nedosiahli ani jedno percento hlasov. Účasť na voľbách bola 59,82 percenta oprávnených voličov.