Opatrenie má platiť dva mesiace v rámci už druhého 60-dňového stavu ekonomickej núdze. Niektorí ale tento krok kritizujú s tým, že sa len ďalej zníži produktivita hospodárstva.

„Budeme mať dlhé víkendy,“ oznámil prezident N. Maduro v štátnej televízii. Socialistická vláda zvaľuje vinu za kritickú energetickú situáciu na sucho, spôsobené fenoménom El Niňo, a na údajné sabotáže zamestnancov rozvodnej siete, z ktorých viní opozíciu.

Kabinet už niekoľko mesiacov žiada domácnosti, aby šetrili prúdom.

Venezuela, ktorá sa v posledných rokoch nachádza v hlbokej ekonomickej kríze, je vo výrobe elektriny zo 60 percent závislá od vodných elektrární. Kvôli suchu sa ale teraz priehrady ocitli na minimálnej prevádzkovej úrovni.

Podľa expertov sa dalo kríze zabrániť, keby vláda investovala do údržby nádrží a dotiahla do konca plánovanú expanziu termoelektrických elektrární.

Podľa kritikov štvorhodinový štvordňový pracovný týždeň len ďalej zníži produktivitu hospodárstva, ktoré je v hlbokej recesii. Do nej sa dostalo podľa ekonómov v dôsledku ekonomickej politiky doterajšej socialistickej vlády, recesiu potom umocnil výrazný prepad cien ropy - hlavného vývozného artiklu Venezuely.

V krajine s najväčšími preukázanými zásobami ropy na svete je nedostatok tovaru, vrátane základných potravín a liekov. Vlani klesla ekonomika Venezuely o 5,7 percenta, zatiaľ čo miera inflácie dosiahla 180 percent.

V rámci úspor energie už skôr vláda napríklad skrátila pracovný čas nákupných stredísk v metropole Caracas, predĺžila voľno na Veľkú noc či zaviedla obmedzenia dodávky vody.

V Caracase napríklad pravidelne vyhlasujú harmonogram, podľa ktorého majú obyvatelia mestských štvrtí vodu vždy len v konkrétne dni v týždni.