Hoci sa Biely dom snažil tvrdiť, že Bidenovo doteraz najvýraznejšie vyhlásenie o obrane ostrova, na ktorý si robí nárok Čína, ktoré odznelo počas rozhovoru vysielaného minulú nedeľu, neznamená zmenu politiky, niektorí analytici tvrdia, že možno úmyselne podkopal postoj USA, ktoré nezaujímajú stanovisko k nezávislosti Taiwanu.

Čínsky vodca Si Ťin-pching dlhodobo sľubuje, že Taiwan dostane pod kontrolu Pekingu, a nevylučuje, že na tento účel použije silu. Demokraticky vládnuci Taiwan dôrazne namieta voči nárokom Číny, ale tvrdí, že nepotrebuje vyhlásiť nezávislosť, pretože už je nezávislou krajinou.

Americkí predstavitelia vrátane ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena a ministra obrany Lloyda Austina tento rok zdôraznili, že Spojené štáty nepodporujú nezávislosť Taiwanu. J.Biden však v relácii 60 minút televízie CBS povedal, že hoci tento krok nepodporuje, takéto rozhodnutie je na Taiwane. „Taiwan si o svojej nezávislosti urobí vlastný úsudok. My ich nepodporujeme v tom, aby boli nezávislí. Je to ich rozhodnutie," povedal J.Biden.

Čína môže Bidenove poznámky vnímať ako tichú podporu Taiwanu v otázke nezávislosti

Prezidentovi kritici tvrdia, že Čína bude jeho poznámky vnímať ako tichú podporu vyhlásenia nezávislosti, čo je pre Peking červená čiara. Podľa Craiga Singletona, experta na čínsku politiku je možné, že Peking sa pravdepodobne bude obávať, že Biden naznačuje, že Taiwan sa môže sám rozhodnúť, či je nezávislý.

Biden získal podporu aj od niektorých spojeneckých krajín USA, napríklad od hosťujúcej predsedníčky litovského parlamentu Viktorije Cmilyte-Nielsenovej, ktorá pre agentúru Reuters povedala, že Bidenove pripomienky boli „zmysluplné a aktuálne".

Presnosť jazyka je v tejto záležitosti nadmieru dôležitá

Taiwanské ministerstvo zahraničných vecí reagovalo na Bidenove poznámky vyjadrením „úprimného uznania" za jeho neochvejnú podporu ostrova.

Hovorca čínskeho veľvyslanectva vo Washingtone Liu Pengyu uviedol, že Spojené štáty by nemali vyslať nesprávny signál taiwanským separatistickým silám, aby neriskovali narušenie mieru v Taiwanskom prielive a čínsko-amerických vzťahov.

Jude Blanchette, expert na Čínu, uviedol, že Bidenove poznámky skôr zmätú, ako objasnia politiku USA. „Jednou z otázok, kde je presnosť jazyka prvoradá, je diskusia o našej taiwanskej politike," povedal J. Blanchette.

Ďalšie dôležité správy