Incident sa začal príspevkom na sociálnej sieti X, kde má J. Milei viac než 3,8 milióna sledovateľov. Prezident označil $LIBRA za „nástroj na ekonomickú transformáciu Argentíny,“ ktorý pomôže malým podnikom a startupom. O niekoľko hodín neskôr príspevok vymazal a vyhlásil, že s projektom nemá nič spoločné.
Krátko nato sa však ukázalo, že kryptomena nemá jasne definovanú infraštruktúru a jej cena sa prepadla o viac než 70 percent. Podľa údajov kryptomenovej platformy coinmarketcap sa hodnota tokenu krátko po Mileiho odporúčaní vyšplhala na takmer päť dolárov, no v priebehu troch hodín klesla na úroveň centov.
Javier Milei just DESTROYED the memecoin market:
— The Kobeissi Letter (@KobeissiLetter) February 15, 2025
Hours ago, Argentinian President Milei launched a memecoin, $LIBRA, for "the growth of their economy."
Within 5 hours, over -$4.4 BILLION of market cap was erased.
Is this the biggest rug pull in history?
(a thread) pic.twitter.com/t4T69r851d
Reakcia verejnosti bola prudká. Opoziční politici a právnici požadujú parlamentné vyšetrovanie a podanie ústavnej žaloby. New York Times uvádza, že existujú podozrenia o možnom prepojení prezidenta na tvorcov kryptomeny. Argentínska protikorupčná agentúra už začala formálne vyšetrovanie.
J. Milei sa bráni tým, že jeho príspevok bol „zle interpretovaný“. Prezidentský úrad pre CNN uviedol, že išlo o chybu, pričom celú záležitosť preverí aj Národná komisia pre cenné papiere.
Mechanizmus „pump and dump“
Podľa odborníkov na kryptomeny mala väčšina tokenov $LIBRA pri uvedení na trh takmer nulovú hodnotu a bola sústredená v niekoľkých digitálnych peňaženkách. Expert na blockchainovú bezpečnosť Pablo Sabbatella upozornil, že webová stránka projektu bola zaregistrovaná len deň pred Mileiovým oznámením, čo je typické pre podvody. Token bol navyše vytvorený len pár minút predtým, než ho Milei propagoval.
„Veľkí držitelia kryptomeny (tzv. whales) nakúpili kryptomenový token za symbolické sumy. Cena následne prudko vzrástla, pričom pri vrchole ju predali. Tento mechanizmus, známy ako ‚pump and dump’, sa pri tomto prípade jasne potvrdil,“ vysvetlil P. Sabbatella.
Niektoré účty údajne zarobili na obchode milióny dolárov v priebehu dvoch hodín. Jeden investor dokonca podľa analytikov vybral zisk až 87 miliónov dolárov.
Politická budúcnosť prezidenta v ohrození
Opozičná koalícia Unión por la Patria (Jednota za vlasť) v reakcii na kauzu oznámila, že začne kroky smerujúce k impeachmentu prezidenta. Koaličný poslanec Diego Santilli tieto snahy označil za pokus o „zvrhnutie Mileiho vlády“.
Ministerka bezpečnosti Patricia Bullrich sa prezidenta zastala a prirovnala jeho príspevok na sieti X k návšteve továrne, pričom zdôraznila, že „to neznamená, že pre danú spoločnosť robí lobing“.
Celá situácia vyvolala širšiu diskusiu o regulácii kryptomien a ich úlohe v ekonomickej politike štátu. Bol neortodoxný prezident Milei, ktorý má vo zvyku riešiť veci radikálne, len neinformovaným obhajcom kryptomeny, alebo sa vedome podieľal na pochybných finančných machináciách? Odpoveď môže rozhodnúť o jeho politickej budúcnosti.
Mileiho kryptomenový škandál pripomína učebnicový „pump and dump,“ no nie je prvý politik, ktorý sa stal jeho súčasťou – stačí si spomenúť na Trumpov token, ktorý explodoval len pár dní pred jeho inauguráciou. Aj tam investori verili, že podporujú „revolúciu“, no v skutočnosti len naplnili vrecká pár šikovným insiderom. Rozdiel? Donald Trump sa z toho vysmial a šiel ďalej. J. Milei môže skončiť s impeachmentom. Možno mu stačilo namiesto anarchokapitalistických ideálov lepšie naštudovať pravidlá trhu – alebo aspoň základné princípy podvodov, ktoré jeho priaznivci tak obdivujú.
