Britský prevádzkovateľ kín Cineworld Group dosiahol s veriteľmi dohodu o opustení bankrotového režimu. Firma to oznámila v hlásení pre regulačné úrady. Dodala, že ukončí snahu o predaj svojich aktivít v Spojených štátoch, Veľkej Británii a Írsku, pretože nedostala žiadnu vyhovujúcu ponuku. Naďalej však bude posudzovať ponuky na prevzatie jej aktivít v iných krajinách. Cineworld vlani v septembri vyhlásil v Spojených štátoch bankrot a požiadal o ochranu pred veriteľmi. Firma prostredníctvom divízie Cinema City pôsobí v Českej republike aj na Slovensku.

,,Dohoda s veriteľmi je vyjadrením dôvery v naše podnikanie a výrazne približuje Cineworld k naplneniu jeho dlhodobej stratégie v meniacom sa prostredí zábavného priemyslu," uviedol šéf podniku Mooky Greidinger. Dohoda by mala viesť k výraznému zníženiu dlhu Cineworldu, jej dokončenie je však spojené s množstvom podmienok.

Spoločnosť Cineworld, ktorú v čase pandémie covidu-19 zasiahlo obmedzenie pre pohyb obyvateľov a tiež nedostatok atraktívnych filmových titulov, sa teraz snaží reštrukturalizovať dlh v objeme päť miliárd dolárov. Firma už cez víkend v správe pre konkurzný súd oznámila, že chce získať nový kapitál v objeme 1,8 miliardy libier, aby mohla opustiť bankrotový režim. Peniaze chce využiť okrem iného na pokrytie nákladov súvisiacich s reštrukturalizáciou dlhu.

Cena akcií spoločnosti Cineworld sa v minulom roku prepadla o viac ako 90 percent, najmä pre obavy investorov o budúcnosť podniku. V pondelok dopoludnia akcie odpisovali ďalších asi 40 percent a dostali sa na 1,75 pence. Trhová hodnota podniku sa tak znížila pod 25 miliónov libier.

Cineworld je druhým najväčším prevádzkovateľom kín na svete. Pôsobí v desiatich krajinách a zamestnáva okolo 30-tisíc ľudí. Cinema City v Českej republike podľa internetových stránok prevádzkuje 12 multiplexov a jeden megaplex v siedmich mestách, a to v Prahe, Brne, Liberci, Pardubiciach, Plzni, Ústí nad Labem a v Ostrave. Na Slovensku patria do siete Cineworld tri multikiná v Bratislave.

Ďalšie dôležité správy

baterie
Neprehliadnite

Európa môže prísť o väčšinu výrobných kapacít batérií. Rizikové sú aj plány slovenského InoBatu