Nemecký minister práce Hubertus Heil varoval pred možnou dominanciou komerčných firiem v pretekoch o budúcnosť cestovania do vesmíru. „Nesmie dôjsť k dominancii jednotlivých spoločností,“ povedal Heil v rozhovore na pôde amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) v Houstone.

Heil počas návštevy skúmal trendy a riziká, ktoré s tým súvisia, a jeho záverom bolo, že toto odvetvie potrebuje pravidlá – najmä ak sú „globálne alebo presahujú hranice planéty“.

Ziskuchtivé vesmírne spoločnosti

„Čoraz častejšie vidíme, ako sa veľké súkromné technologické firmy púšťajú do vesmírnych ciest – prirodzene aj preto, aby dosiahli zisk,“ povedal Heil.

Štátne vesmírne agentúry s cieľom znížiť vysoké náklady už niekoľko rokov spolupracujú so súkromnými spoločnosťami, ako je napríklad SpaceX podnikateľa Elona Muska.

NASA poverila SpaceX úlohou odstrániť Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) z vesmíru v roku 2030 po viac ako 30 rokoch činnosti. ISS sa tak má kontrolovaným spôsobom vrátiť na Zem.

Heil podľa vlastných slov nemá nič proti spolupráci štátu a priemyslu v tejto oblasti, dokonca ju považuje za dôležitú. Potrebnú rovnováhu verejných a súkromných záujmov ale možno dosiahnuť len v medzinárodnej spolupráci medzi štátmi.

Dôležitosť spolupráce

„V NASA sa naučíte, že veľké otázky našej doby sa dajú vyriešiť len prostredníctvom medzinárodnej spolupráce,“ uviedol Heil.

ISS prevádzkuje od roku 1998 NASA a vesmírne agentúry Európy, Kanady, Japonska a Ruska.

V tom čase bolo cestovanie do vesmíru predovšetkým doménou malého klubu štátnych agentúr, vysvetlil riaditeľ pre stratégiu NASA Douglas Terrier. Po celé desaťročia boli Spojené štáty a bývalý Sovietsky zväz jedinými veľmocami vo vesmíre.

Po tom, ako v roku 1961 obletel Zem ako prvý človek sovietsky kozmonaut Jurij Gagarin, americký prezident John Kennedy prisľúbil, že vyšle Američanov na Mesiac.

Nejde ani tak o vesmírnu turistiku ako skôr o komunikačné satelity. Vo všeobecnosti musia štáty zabezpečiť, aby pokrok „nebol pokrokom iba pre niekoľkých, ale pre mnohých“, povedal Heil. Dodal, že z výskumu a potenciálnych aplikácií na Zemi by mali mať prospech všetci.

Ďalšie dôležité správy

JB 14 Berlín - Nemecký minister obrany Boris Pistorius
Neprehliadnite

Nemecko chce rozšíriť vesmírne aktivity. Minister obrany volá po vojenskej kontrole satelitov