Podľa štatistík sa na Slovensku predá viac ako 40 percent jazdených vozidiel, ktoré majú zmenené údaje na tachometroch, argumentoval P. Zajac. Týmto konaním je asi 130-tisíc novým majiteľom spôsobená škoda za viac ako 65 miliónov eur. Pretáčanie tachometrov však nepôsobí majiteľom iba finančné škody. „Môže byť príčinou nehôd pre neznalosť skutočného opotrebovania dôležitých súčastí vozidiel,“ upozornil P. Zajac.

Podľa poslancov za KDH sa tachometre pretáčali aj v minulosti. Rozvoj techniky a elektroniky však spôsobil výrazný nárast tejto činnosti. Manipulovanie s tachometrom v súčasnosti už nie je žiadny problém.

„Podľa odhadov odborníkov má skoro každé druhé predané jazdené auto stočený tachometer. Preto opätovne predkladáme novelu Trestného zákona, ktorou navrhujeme, aby stáčanie tachometrov bol trestný čin, ktorého páchateľ môže byť potrestaný odňatím slobody až na tri roky.

Ďalej navrhujeme, aby trestným činom bola aj výroba a distribúcia počítačových programov umožňujúcich takúto činnosť,“ povedal P. Zajac. Na stočenie tachometra v súčasnosti stačí notebook, softvér stiahnutý z internetu a pripojenie na elektronický systém auta.

Podvodníci si želanú hodnotu podľa P. Zajaca môžu nastaviť za pár sekúnd. Ak nie sú celkom technicky zdatní, pomôžu im dokonca aj niektoré servisy. Tie ponúkajú túto službu za 35 až 50 eur. Oficiálne však uvádzajú, že ide o nevyhnutný úkon.

Poslanci za KDH vyslovili presvedčenie, že ich právna úprava bude mať nielen trestnoprávny, ale najmä odstrašujúci a výchovný účinok, čím sa dosiahne výrazné zníženie nelegálnych úprav tachometrov jazdených vozidiel. Týmto by sa znížil aj počet oklamaných občanov. Zároveň sa zvýši bezpečnosť ľudí, ktorí budú poznať skutočný technický stav vozidla, vyplývajúci aj z počtu ubehnutých kilometrov kupovaného auta.

Podvodníci v Česku musia dávať väčší pozor

Najvyšší súd v Českej republike minulý týždeň rozhodol, že pretáčanie tachometra bude na rozdiel od Slovenska trestným činom podvodu v prípade, ak by českí predajca áut spôsobil kupujúcemu škodu nad päťtisíc českých korún (približne nad 182 eur).

Najvyšší súd vydal nový právny názor v súvislosti s prípadom muža, ktorý nechal „stočiť“ tachometer a jeho predajom nezákonne zarobil 159-tisíc korún (približne 5 800 eur). Ten bol Okresným súdom v Zlíne potrestaný ročným väzením s podmienečným odkladom na 1,5 roka. Proti podmienke sa predajca odvolal s tým, že upravenie tachometra nie je trestným činom. Keď neuspel u Krajského súdu v Brne, obrátil sa na Najvyšší súd. Ten ale jeho výhrady odmietol.

Výrok českého súdu uvítal aj autobazár AAA Auto. „Podľa môjho názoru už nie je po tomto rozhodnutí naďalej možné, aby boli verejne na internete a formou inzercie ponúkané služby v oblasti pretáčania tachometrov. Som taktiež hlboko presvedčená, že jednotlivé STK sa teraz budú musieť v rámci prevencie kriminality zamerať na odhaľovanie skutočného stavu najazdených kilometrov počas technických prehliadok, a to najmä u ojazdených vozidiel dovážaných zo zahraničia,“ dodala riaditeľka AAA Auto Karolína Topolová.