Firma už dávnejšie zverejnila zámer postaviť v priemyselnej zóne závod svojej slovenskej dcéry SKC Foundry, ktorý má odľahčiť materskú fabriku pri Barcelone. Z nej už štvrtý rok vozí svoje produkty do menšej prevádzky v Ličartovciach, kde ich desiatka pracovníkov finálne upravuje pre zákazníkov Funderie Condals.

Firma v tlačovom vyhlásení spomína, že na podnet zákazníkov od roku 2010 overovala potenciál tunajšieho trhu a keď dospela k názoru, že potrebuje lokálnu výrobu, rozhodla sa vybudovať pri Prešove zlieváreň.

Plán Španielov ráta s rozbehom výstavby v druhom kvartáli tohto roku, na máji 2015 má štartovať výroba. Po štarte s približne sedemdesiatimi pracovníkmi pri kapacite päťtisíc ton zliatin ročne by mala výrobná kapacita závodu stúpnuť na trojnásobok a počet ľudí na 170, z toho poldruha stovky vo výrobe. Z dlhodobého hľadiska hovorí investor až o tristo priamych a 150 nepriamych pracovných miestach.

Dosiaľ sa španielskej firme s prípravou investície, ktorú označuje za strategický bod medzinárodnej expanzie, darilo. Požiadala o štátnu pomoc a ministerstvo hospodárstva prijalo jej projekt ako investičný zámer, ktorý sa na stimul kvalifikuje.

Poslanci mestského zastupiteľstva v Prešove, ktoré vlastní pozemky v parku, odsúhlasili, že investor ich môže kúpiť. Španieli majú prebrať pozemok, ktorý mal pôvodne získať taliansky Travaglini, dodávateľ susednej výrobne turbodúchadiel do automobilových motorov Honeywell. Keďže Taliani s projektom pridlho nezačínali, rozhodlo sa mesto začiatkom apríla prijať ponuku Funderie Condals.

Následne však projekt spomalil neočakávaný nesúhlas susediacich obcí Dulová Ves a Záborské, ktoré na základe nesúhlasu obyvateľov vydali k projektu nedoporučujúce stanovisko. Regionálne noviny Prešovský večerník citovali výhrady starostu Dulovej Vsi Jána Semana a starostku Záborského Kristínu Maliňákovú.

Podľa oboch má byť problémom to, že firma plánuje postaviť zlieváreň v blízkosti obytnej zóny. Obce preto žiadajú, aby firma doložila podrobnejšie preskúmanie vplyvov projektu na životné prostredie. Podľa primátora Prešova Pavla Hagyariho tak bude rozhodovať, v akej forme sa budú vplyvy posudzovať. „Pre nás je dôležité, aby začali vyrábať čím skôr a vytvorili pracovné miesta,“ citoval primátora Prešovský večerník.

Firma pripravila na úradné posúdenie štúdiu vplyvov na prostredie EIA a vydala k projektu aj stanovisko. Projekt SKC Foundry v ňom označila za „moderný zlievárenský podnik 21. storočia“. Zdôraznila, že koncept zlievárne spĺňa všetky požiadavky slovenských aj európskych noriem ochrany životného prostredia a v ochrane ovzdušia, rozptyle emisií, hluku a ďalších parametroch koncentrácie nepresahujú desať percent maximálnych povolených hodnôt.

Doplnila tiež, že pre nové skúmanie vplyvov sa projekt vrátane práce dvoch desiatok inžinierov ocitol „v režime stand-by” a zastavila tiež nábor prvých zamestnancov, proces výberu stavebnej firmy a dodávateľov pre projekt.

Ak sa podľa manažérov španielskej firmy prešovská prevádzka nespustí v plánovanom termíne, v barcelonskom závode čoskoro nastanú problémy s kapacitou výroby. „Firma neznečisťuje životné prostredie,“ tvrdí generálny riaditeľ Eduard Sallés, podľa ktorého podobné zlievárenské závody dávno stoja v najvyspelejších európskych priemyselných zónach.