Reforma v rozbehu
Po pomalšom štarte sa reforma rozbehla. Nemôžeme síce hovoriť o stopercentnej úspešnosti, keďže výsledky troch veľkých rezortov (zdravotníctvo, informatizácia a doprava), ktoré prešli revíziou výdavkov, sa v plnom rozsahu neukázali v štátnom rozpočte. V doprave dokonca k žiadnej revízii nedošlo, pretože chýbala politická vôľa. Pritom cieľom týchto analýz sú konkrétne výsledky prenesené v štátnom rozpočte tak, aby si ich verejnosť mohla odsledovať. Aspoň verejná mienka sa postupne začína meniť v prospech tejto myšlienky. A aj P. Kažimír sa začiatkom roka rozbehol a jasne ukázal v spore o prešovský obchvat, že stojí za reformou a svojimi analytikmi vedenými Š. Kiššom.
Nedá sa robiť reforma bez ľudí a inštitucionálnej infraštruktúry. Aby sa mohla sledovať hodnota, ktorú občania v podobe služieb dostávajú od štátu za určité množstvo peňazí, je potrebné vybudovať rovnaké ostrovy pozitívnej deviácie, akým je dnes silný IFP. Ako nedávno v rozhovore pre TREND povedala nástupkyňa M. Filka na poste šéfa IFP Lucia Šrámková, deje sa to postupne.
Plne etablované inštitúty sú na životnom prostredí, školstve, resuscitoval sa inštitút na zdravotníctve. Zakladajú sa menšie inštitúty na spravodlivosti či pôdohospodárstve. „Určite nesmieme zabudnúť na Finančnú správu a Najvyšší kontrolný úrad, pričom pre nás je dôležitá informácia, že na ministerstve práce vzniká v týchto dňoch Inštitút sociálnej politiky. Kľúčové pre úspech sú osobnosti lídrov, aby tieto analytické jednotky dokázali mať nejakú porciu nezávislosti rovnako, ako má IFP. Nemusí to byť vo väzbe na komunikáciu s médiami, no vo vzťahu k vnútornej diskusii na jednotlivých ministerstvách určite áno,“ konštatovala L. Šrámková.
Mohlo by sa to aspoň z časti podariť, keďže na viaceré inštitúty smerujú alebo tam už pôsobia ľudia odchovaní Filkom. Ale do akej miery budú pracovať s osvieteným ministrom, už nie je v ich rukách.
Tí najlepší pre štát
V prípade, že sa do tímu na ministerstve financií pridá čoskoro končiaci člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ľudovít Ódor, Filkov priateľ aj mentor, šance na úspech ich spoločnej reformy vzrastajú. Naozaj nejde o technickú vec, pretože úspech reformy z dlhodobého pohľadu znamená zmenu nazerania na spravovanie štátu a služby, ktoré poskytuje. Všetko v prospech jeho občanov. „Slovensko bude naozaj vyspelou krajinou, len ak sa zbaví „korupčného“ zmýšľania, a keď obmedzí zdroje verejného plytvania založeného na nevedomosti, nezáujme a pasivite,“ píše sa v dokumente Najlepší z možných svetov, ktorého je Filko spoluautor.
Ak by sme však zúžili jeho odkaz „len“ na reformu Hodnota za peniaze, nestačilo by to. Jeho postoj k úradníctvu motivoval a motivuje dodnes mladých chytrých ľudí pracovať pre štát namiesto zarábania veľkých peňazí v korporátnom biznise. Preto rozhodnutie ministerstva financií pomenovať po ňom štipendium pre mladých ľudí pracujúcich pre štát dáva zmysel. Bol to M. Filko, ktorý povedal, že tí najšikovnejší by mali robiť pre štát a meniť veci priamo zvnútra. Nenadávať naň z pohodlia svojej kancelárie v súkromnom sektore, ale zaslúžiť sa o zmenu.
Odkaz žije vďaka ľuďom
Ako dôkaz, že je dopyt po jeho myšlienkach (skromne tvrdil, že netreba vymýšľať koleso, ale stačí sa obzerať okolo seba), môže poslúžiť aj úspešný predaj knihy Svet podľa Filka. Záujem ľudí prekvapil, keďže prvý náklad sa vypredal počas prvého mesiaca.
Je to už rok, čo odišiel Martin Filko. Pre mnohých z nás stále neuveriteľná vec. Našťastie, možno pozorovať čoraz viac ľudí, ako majú úprimnú snahu meniť veci k lepšiemu, starať sa o jeho posolstvo, šíriť jeho myšlienky a udržiavať tak dôležitý odkaz pre našu spoločnosť v ťažko skúšanej dobe pri živote. A to nie je vôbec málo.