Aktualizované 11. 10. 2011 o 21:34

Premiérka Iveta Radičová sa rozhodla spojiť hlasovanie o rozšírení eurovalu s hlasovaním o dôvere vlády. Oznámila to na krátkej tlačovej besede po stretnutí koaličných lídrov. Podľa I. Radičovej SaS odmietla aj posledný návrh na kompromis, ktorý by dával stranám možnosť veta pri rozhodovaní o peniazoch v trvalom eurovale. Ten má nahradiť súčasný systém približne o dva roky.

SaS sa rokovania v parlamente nezúčastní, ani keď bude spojené s hlasovaním o dôvere vláde. Povedal to predseda strany Richard Sulík. Dodal, že spojenie hlasovania o eurovale s hlasovaním o dôvere vláde je podľa neho „krok k návratu Roberta Fica“. Hlasovania sa nezúčastnia ani traja zo štyroch poslancov frakcie Obyčajní ľudia. Z OKS bude hlasovať za euroval jedine František Šebej, Peter Osuský, Peter Zajac a Ondrej Dostál sa hlasovania nezúčastnia. Koalícia na schválenie eurovalu teda nebude mať dosť hlasov.

Richard Sulík otvoril diskusiu k návrhu. Poslanci budú hlasovať o desiatej večer. V debate zatiaľ vystúpili minister Ivan Mikloš a predseda SaS R. Sulík. I. Mikloš vo svojom princípe zdôraznil, že Slovensko euroval nakoniec schváli do jedného týždňa. Smer už vyhlásil, že euroval po páde vlády podporí.

Smer nechá vládu padnúť

Poslanci opozičného Smeru-SD sa na hlasovaní o eurovale a dôvere vláde zaprezentujú, ale nebudú hlasovať. Informoval o tom hovorca strany Erik Tomáš. To znamená, že parlament bude uznášaniaschopný, ale euroval neprejde a vláde nebude vyslovená dôvera.

Smer-SD podľa predsedu strany Roberta Fica nemá ako zabrániť koalícii zrekonštruovať vládu, do zrekonštruovanej vlády vstupovať nechce, ale o predčasných voľbách v súčasnosti nehovorí. „Je ich 79, ak si zrekonštruujú vládu, ako tomu môžeme zabrániť? Nemáme záujem vstupovať do zrekonštruovanej vlády,“ povedal Fico v utorok.

Európa čaká

Dianie pozorne sledujú svetové médiá aj európske trhy. Index EURO STOXX 50 stratil krátko pred poludním približne 0,4 percenta. Podobne zareagovali aj ostatné veľké akciové indexy. Euro počas dňa oslabilo oproti doláru približne o 0,3 percenta.

Prípadné odmietnutie rozšírenia eurovalu by mohlo vážne otriasť dôverou v zotavenie ekonomík eurozóny, ktorú v posledných dňoch pomohla obnoviť záchrana banky Dexia a dohoda Francúzska a Nemecka o spoločnom postupe pri riešení dlhovej krízy.

Na výsledok hlasovania čaká aj Brusel. „My môžeme povedať iba toľko, že veľmi, veľmi dúfame, že Slovensko dnes zahlasuje tak ako treba a ako posledná krajina eurozóny ratifikuje Európsky finančný stabilizačný mechanizmus," uviedla hovorkyňa Európskej komisie Pia Ahrenkildeová Hansenová.

Americký akciový trh v utorok na začiatku obchodovania klesol po tom, ako počas predchádzajúceho obchodovacieho dňa výrazne posilnil. Investori čakali na výsledok hlasovania v slovenskom parlamente o posilnení záchranného fondu eurozóny. Priemyselný index Dow Jones stratil 0,53 percenta a klesol na 11 372,14 bodu, index Standard & Poor's 500 si odpísal 0,62 percenta a oslabil na 1 187,53 bodu a technologický Nasdaq klesol o 0,52 percenta na 2 552,69 bodu.

Nervozita trhov môže byť nadsadená. Časť analytikov verí, že Slovensko euroval skôr či neskôr odobrí. "Myslíme si, že Slovensko sa nakoniec pridá k 16 krajinám eurozóny a euroval schváli. Otázka nie je, čo sa stane ak neschvália, ale kedy schvália," povedal pre Financial Times François Cabau z investičnej banky Barclays Capital. Pokoj zachovala aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá nezmenila svoj program a odcestovala na návštevu Vietnamu.

Kompromis nenašli

Okrem Slovenska úpravu eurovalu schválili už všetky krajiny eurozóny. SaS záchranný mechanizmus eurozóny dlhodobo odmieta a v posledných dňoch zlyhali všetky pokusy nájsť kompromisnú dohodu. „Dopustiť izoláciu Slovenska je pre premiéra neprijateľné. Je mi ľúto, že koaličný partner neprijal ponuku na možný kompromis,“ povedala I. Radičová po rannom rokovaní koaličnej rady.

Na to, aby rozšírený euroval - vrátane práva zasahovať do trhu s dlhopismi a rekapitalizácie bánk - vstúpil do platnosti, musia ho podporiť všetky krajiny eurozóny.

Ak euroval neprejde, koalícia sa rozpadne

Na otázku, či je možné, aby koalícia fungovala ďalej, aj keď euroval prejde, premiérka odvetila, že sa nedá pokračovať tak, aby vláda riešila vnútorné problémy koalície namiesto problémov Slovenska.

„O takéto pokračovanie nemôže mať nik zodpovedný záujem, preto dovoľte, aby som odpovedala stručne, že máme záväzok programového vyhlásenia vlády a pre mňa je prioritný,“ uviedla predsedníčka vlády. Ranné zasadnutie koaličnej rady, na ktorom sa ešte strany pokúšali presvedčiť SaS, aby podporila euroval, trvalo necelú pol hodinu. Šéfovia koaličných strán odišli z úradu vlády približne po 20 minútach rokovania.

Správu aktualizujeme.

Foto na titulke - SITA / Jozef Jakubčo