Časť akcií štátom vlastnených teplární by nakoniec predsa len mohla prejsť na mestá, v ktorých sídlia. Išlo by však o menší podiel, ako sa v minulosti navrhovalo. Vláda pritom len nedávno schválila alternatívu 100-percentnú privatizácie týchto spoločností.

"Prichádzame s návrhom, aby tie mestá, ktorých sa situácia v týchto teplárňach dotýka a nemajú finančné zdroje na nevyhnutné investície, mali vplyv na chod teplární prostredníctvom svojej účasti v dozorných radách a takou percentuálnou účasťou, aby mali právo zvolávať valné zhromaždenie a teda mali prehľad a kontrolu nad chodom teplární," priblížila po dnešnom rokovaní Koaličnej rady premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS).

Dôvodom tohto kroku je skutočnosť, že väčšinu distribučných sietí vlastnia práve mestá a vláda má záujem, aby dodávky tepla do domácností zostali v budúcnosti plynulé. Otázku má kabinet riešiť už túto stredu na svojom výjazdovom zasadnutí v Štrbe, kam sú prizvaní aj zástupcovia samospráv. Ak by k prevodu časti akcií teplární prišlo, podľa Radičovej by išlo o bezodplatný prevod.

Koaličné strany sa pritom ešte musia dohodnúť aj na rozdelení príjmov z predaja šiestich štátnych teplárenských spoločností. Ich odhadovaná trhová hodnota je 160 až 200 miliónov eur. Tieto peniaze by napr. KDH chcelo prioritne použiť na oddlženie nemocníc, SaS zase na riešenie situácie v dôchodkovom systéme. Viacerí koaliční lídri sa prikláňajú ku kombinácii rôznych účelov s tým, aby tieto peniaze neboli minuté na bežnú spotrebu štátu.

Podľa Radičovej by ani prevod určitej časti akcií na mestá nemal ohroziť očakávané príjmy štátu z privatizácie. "Neuvažujeme o takej časti, ktorá by významne znevýhodnila záujem solídnych investorov," zdôraznila.

Ilustračné foto na titulke - Milan Illík