Británia sa po vystúpení z EÚ nebude usilovať o členstvo v jednotnom európskom trhu, aj keď chce dosiahnuť čo najväčší prístup k nemu. Bude s Úniou rokovať o dohode o voľnom obchode a nebude prispievať do rozpočtu EÚ, uviedla T. Mayová.

Podľa vlastných slov vníma s „otvorenou mysľou“ možnosť novej dohody o colnej únii. Británia nemá podľa premiérky v úmysle prijať model použitý v prípade iných krajín a nechce si vyberať odrobinky z členstva v EÚ.

Nórsko napríklad nie je členom Únie, výmenou za úplný prístup k spoločnému trhu však musí prispievať do rozpočtu Únie, umožniť jej občanom žiť a pracovať v Nórsku a prevziať veľkú časť legislatívy EÚ. „Nebudeme sa snažiť byť súčasťou jednotného trhu. Keďže nebudeme jeho súčasťou, nebudeme musieť prispievať do rozpočtu Únie. Roky, keď Británia prispievala obrovské sumy do rozpočtu Únie, sa skončili,“ povedala T. Mayová. 

"I don't want the EU to unravel," Theresa May says - watch Brexit speech live: https://t.co/YZbXYbmcel pic.twitter.com/XmbRpBUV3a

— Bloomberg Brexit (@Brexit) January 17, 2017

Premiérka v prejave spomenula, že sa bude na nadchádzajúcich rokovaniach o odchode z Únie snažiť o „nové, pozitívne a konštruktívne partnerstvo“ s EÚ. Zdôraznila, že je v národnom záujme Británie, aby EÚ bola úspešná.

Spojené kráľovstvo ostane „dobrým priateľom a susedom“ Európskej únie a jej občania budú v tejto krajine aj po brexite „naďalej vítaní“. Británia na druhej strane prevezme kontrolu nad tým, koľko ľudí bude môcť prísť z EÚ na jej územie, no Mayovej vláda chce garantovať práva občanov EÚ v Británii čo najskôr, ako to bude možné.

„Chceme mať kontrolu nad tým, koľko ľudí prichádza do Británie. Keď je ten počet príliš vysoký, zaťažuje náš systém, našu infraštruktúru, bývanie, školstvo a škodí platom. Viem, že úplne sa migrácia kontrolovať nedá. Británia je otvorená a tolerantná krajina. Imigrácia ľudí z Európy, ktorí majú vysoké vzdelanie, je vhodná,“ komentovala T. Mayová.

Na oficiálnych dvojročných rokovaniach o brexite by sa Británia okrem toho mohla snažiť o to, aby proces vystúpenia prebehol postupne, po fázach, čo by zabránilo „ničivému pádu z útesu“. Počas tohto procesu Spojené kráľovstvo zaradí európske zákony a smernice do svojej legislatívy, aby sa zaistila kontinuita a zabránilo neistote.

Chce aktivovať článok 50 Lisabonskej zmluvy a tým otvoriť rokovania o brexite koncom marca. Konečnú dohodu s EÚ sľúbila premiérka predložiť na hlasovanie britskému parlamentu. Dohodu o podmienkach brexitu chce T. Mayová dojednať do dvoch rokov. 

Premiérka varovala európskych partnerov pred prípadnou snahou presadzovať dohodu, ktorá by mala byť akýmsi trestom pre Britániu a odrádzať ďalšie krajiny od odchodu z únie. Londýn si želá priateľské vzťahy s EÚ, ale na podobnú dohodu by nepristúpil. „Žiadna dohoda by bola pre Britániu lepšia ako zlá dohoda,“ zdôraznila šéfka kabinetu.

Konzervatívna premiérka pripustila, že brexit je pre Britániu neistou cestou. Verí však, že krajinu čaká lepšia budúcnosť a postavenie vo svete. Vyzvala k jednote Britov, ktorí v minulom júnovom referende hlasovali za brexit pomerom 52 ku 48 percentám hlasov. Brexit je podľa nej príležitosť mať silnú, otvorenejšiu, tolerantnejšiu a bezpečnú „globálne Britániu“.