Zástupcovia kultúrnej obce budú pravidelne rokovať s Ministerstvom zdravotníctva v súvislosti s pandemickými opatreniami. Dohodli sa na tom na spoločnom štvrtkovom rokovaní s premiérom Eduardom Hegerom a ministerkou kultúry Natáliou Milanovou. Premiér ocenil, že na rokovaní si vymenili argumenty zástupcovia kultúry i konzília odborníkov aj s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským.

Kultúru nemožno otvoriť za jeden deň

„Kultúru nemožno otvoriť za jeden deň a zavrieť za jeden deň a máme vybavené. Preto bude mať zástupca kultúry svoje stále miesto na stretnutiach s MZ, kde budú preberať aktuálnu situáciu," podčiarkla ministerka Milanová.

Rokovanie označila za konštruktívne. Považuje za dôležité, že diskutovali aj o udalostiach posledných týždňov v súvislosti s variantom omikron. Zdôraznila, že dôsledky pandémie bude treba riešiť aj naďalej a že doteraz poskytnutá pomoc nebola posledná.

Reštart kultúry

Pavol Smolka z Hudobnej únie Slovenska verí, že otvorené dvere priamo k ministrovi zdravotníctva umožnia, aby sa kultúra už nezatvárala a aby mohli s ohľadom na konkrétne situácie pracovať. Priblížil, že na rokovaní otvorili dve podstatné témy, a to možnosť pracovať a nezatvárať kultúru a tiež sanačné a rozvojové opatrenia. Bez nich podľa jeho slov nebude možné pokračovanie a reštart kultúry ani jej rozvoj.

Jasné pravidlá

Na otázky o návrate ku kultúrnemu semaforu odpovedal minister Lengvarský tým, že aktuálne prijaté opatrenia budú platiť, dokým opadne súčasná vlna, a ďalšími možnosťami sa budú zaoberať priebežne. Deklaroval záujem pripravovať a konzultovať zmeny v predstihu, aby bolo jednotlivým segmentom jasné, aké ich čakajú pravidlá.

Na snímke ministerka kultúry SR Natália Milanová počas tlačovej konferencie k mediálnym zákonom 22. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Pre kultúru nedokázala podľa Hlasu urobiť nič, na ministerku Milanovu spadla lavína kritiky