Je dôležité dokončiť volebné obdobie v štvorkoalícii. Do tohto scenára vyriešenia vládnej krízy vkladá premiér Eduard Heger celé svoje úsilie. Povedal to po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou v Prezidentskom paláci. Nevylučuje menšinovú vládu, ale nechce s týmto scenárom pracovať. Je podľa neho dôležité pripraviť Slovensko na ďalšie voľby tak, aby aj po nich zostavovali vládu demokratické strany. Zdôraznil, že koaličný spor je zhmotnený len do osoby lídra OĽANO Igora Matoviča a do prieskumu, z ktorého vyplynula jeho nepopularita.
Premiér nevie momentálne nič garantovať
„Som otvorený akémukoľvek riešeniu, ktoré pomôže štvorkoalícii, aby dokončila toto volebné obdobie," povedal premiér s tým, že sa zaoberá aj ďalšími alternatívami, pričom za realistický označil aj scenár menšinovej vlády. „Rozprávali sme sa o tomto, momentálne neviem nič garantovať," odpovedal na otázku, či vedel hlave štátu garantovať, že by po odchode SaS mala vláda podporu v parlamente.
Prieskumy popularity a preferencií
Spor sa podľa premiéra spustil prieskumom popularity, z ktorého vyšiel Matovič ako najnepopulárnejší politik. Zdôraznil, že v demokratických krajinách by nemali určovať zostavenie koalície prieskumy popularity a preferencií. „V demokratických krajinách majú o tom rozhodovať voliči vo voľbách, v ktorých dávajú mandát na štyri roky," povedal s tým, že na to treba pamätať, ak chceme demokraciu posilňovať. Voliči tiež vo voľbách podľa neho rozhodujú, kto koalíciu zostaví.
Premiér dodal, že protiinflačný balík bol dohodnutý tak, že bude mať podporu troch koaličných strán. Šéf SaS Richard Sulík podľa Hegera povedal, že nemá problém, aby balík prešiel s podporou opozície. To teda nemal byť dôvod na odchod Matoviča.
Konečný verdikt budeme poznať na konci leta
Najbližšie týždne do konca leta chce premiér využiť na rokovania s partnermi. „Očakávam, že finálne rozhodnutie bude zrejme padať v posledné dni a posledné hodiny," doplnil.
Spor vo vláde sa vyostril po tom, ako parlament prelomil veto prezidentky pri tzv. protiinflačnom balíčku z dielne ministra financií Matoviča. SaS a OĽANO sa následne obviňovali z hlasovania s fašistami. Liberáli prestali chodiť na koaličné rady, vypovedali koaličnú zmluvu a žiadajú prepracovanie novej. Ich požiadavkou je aj odchod Matoviča z vlády. OĽANO to odmieta.
SaS vyhlásila, že už nie je súčasťou koalície a ak sa do konca augusta nenaplnia jej požiadavky, ministri zo strany podajú demisiu. Sulík sa už v tejto súvislosti stretol s premiérom. Heger vyzval SaS, aby urobila krok späť. Obe strany ďalej trvajú na svojich stanoviskách, predčasné voľby nateraz odmietajú.