„Zatiaľ sme na Slovensku nepotvrdili komunitné šírenie,“ skonštatoval premiér s tým, že pri doteraz potvrdených prípadoch je známe, ako sa nakazili a od začiatku boli v izolácii.
Priblížil, že ide o dve ženy a jedného muža, ktorí boli v kontakte s nakazenou rodinou v Kitsee. Zdôraznil, že sú od začiatku v domácej izolácii a sú pod kontrolou.
Od začiatku týždňa platia viaceré preventívne opatrenia, ktoré majú zamedziť šíreniu nákazy novým koronavírusom. Do 23. marca platí zákaz organizovania hromadných športových, kultúrnych a spoločenských podujatí. Týka sa fyzických osôb, podnikateľov aj firiem.
Ľudia, ktorí sa vracajú z Talianska, Číny, Južnej Kórey a Iránu, musia podstúpiť 14-dňovú karanténu. V prípade návratu zo spomínaných krajín musí každý povinne ihneď kontaktovať svojho všeobecného lekára, ktorý vypíše práceneschopnosť.
Lekári môžu pre nový koronavírus vypísať takzvanú pohybovú práceneschopnosť, potvrdenia sa budú priamo zasielať do Sociálnej poisťovne, aby sa obmedzil pohyb ľudí. Podstúpiť 14-dňovú karanténu musia aj rodinní príslušníci osôb, ktorí s nimi žijú v jednej domácnosti.
Premiér tiež ubezpečil verejnosť, že testovacích sád na nový koronavírus je a bude dosť, vo štvrtok pribudnú ďalšie. „Testujeme každého, u koho je testovanie potrebné,“ uistil. Pripomenul, že sa prijímajú opatrenia, aby sa testovalo nielen v Bratislave, ale aj v Košiciach.
Premiér verí, že situácii pomôže aj využitie rýchlotestov. „Podľa nich budeme vidieť, či prípadov infikovaných narastá alebo nie,“ upozornil. Doterajší pomalý nárast a relatívne nízky počet potvrdených prípadov na Slovensku je podľa neho výsledkom i promptných reštriktívnych opatrení na úrovni štátu a krajov. Priznal, že „stále sme ešte len na začiatku“.
Ubezpečil tiež, že Virologickému ústavu SAV okamžite doplnia finančné prostriedky tak, aby mohli v najbližších dňoch začať testovanie.