Premiér Robert Fico stupňuje svoj tlak na pološtátny plynárenský podnik Slovenský plynárenský priemysel.
Popri oznámení oficiálnej ponuky na spätné odkúpenie 49 percentného balíka akcií od zahraničných akcionárov – za rovnakých podmienok ako boli predávané – pohrozil minoritným akcionárom aj úpravou legislatívy.
Tá by mala podľa jeho slov zohľadňovať práva štátu ako väčšinového akcionára. Podľa neho tiež nebude problém zohnať na spätné odkúpenie akcií sumu približne 120 miliárd korún.
Kde a ako však nevysvetlil, novinárom odkázal, aby sledovali situáciu okolo Transpetrolu. Vláda je podľa neho krátko pred tým, ako získa sto percentnú kontrolu nad touto firmou. Podrobnosti opäť neuviedol.
Na mimoriadnej tlačovej konferencii tiež ohlásil prípravu zákona, ktorá by umožnila zástupcom štátu v predstavenstve firmy vetovať akékoľvek žiadosti o zvyšovanie cien plynu pre domácnosti.
Podrobnosti neuviedol, no povedal, že ak SPP podá nový návrh na zvýšenie cien, vláda takýto zákon v zrýchlenom legislatívnom konaní pretlačí cez parlament. Na otázku TRENDu, prečo zákon neschváli vláda hneď, odpovedal, že vláda chce mať s SPP korektné vzťahy.
„Toto je férový postup, akcionárska zmluva zostane nedotknutá,“ vyhlásil premiér. Tiež dodal, že keby SPP rešpektoval rozhodnutia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, nemuselo by dôjsť k takýmto ráznym opatreniam. Žiadané zvýšenie cien podľa neho nereflektuje sociálnu situáciu občanov a nezohľadňuje kúpyschopnosť Slovákov.
Na adresu minoritných akcionárov poznamenal, že ich plány zvyšovania cien sú v súčasnej dobe necitlivé a pramenia z neznalosti sociálnej situácie občanov alebo nezáujmu. Počudoval sa nad tým, že SPP sa takto snaží zarobiť na občanoch ďalších približne 230 miliónov korún po zdanení.
Dodal, že štát sa svojej časti tohto zisku – na ktorý má ako akcionár tiež nárok – rád vzdá. „Rozhodnutie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví o zamietnutí návrhu SPP o zmene cien zemného plynu pre domácnosti bude znamenať, že spoločnosti vznikne tento rok strata z predaja zemného plynu domácnostiam viac ako miliarda slovenských korún,“ píše v stanovisku SPP.
Ako sám premiér priznal, od privatizácie získali zahraniční akcionári na dividendách 63 miliárd korún. Porovnateľný objem dividend putoval do štátnej kasy. Pred privatizáciou získal štát na dani z príjmu a mimoriadneho odvodu do štátneho rozpočtu iba niekoľko miliárd korún.
Pre obdobie, kedy firmu ovládal nominant súčasného koaličného partnera HZDS-ĽS a niekdajší minister hospodárstva – neskôr zavraždený – Ján Ducký, sú príznačné nepriehľadné finančné toky smerujúce z firmy, miliardové zmenky a pochybné zmluvy. Dedičstvo zmeniek J. Duckého rieši SPP doteraz.
Vláda sa s SPP sporí kvôli pokusom zvýšiť ceny plynu pre domácnosti. V ostatných mesiacoch sa pokúšali plynári presadiť u regulátora zvýšenie cien dva krát. Nepochodili ani raz. Argument plynárov, podľa ktorého rastú nákupné ceny plynu, ktoré musia premietnuť aj do koncových cien pre spotrebiteľov, úrad neuznal.
Horovca ÚRSO Miroslav Lupták TRENDu potvrdil, že k nárastu nákupných cien v priebehu roka došlo. No podľa neho nie v takej miere, aby to oprávnilo ostatnú žiadosť o zvýšenie o takmer dvadsať percent.
Po zamietnutí žiadosti plynári avizovali právne kroky. Na zvýšenie cien totiž majú zo zákona nárok, ak sa v priebehu roka výrazne zmenia ekonomické parametre. Ak rozhodnutím regulátora vznikne plynárom strata, môžu sa jej náhrady domáhať na súde.
Premiér takýto postoj SPP kritizoval. Na Slovensku podľa neho funguje nezávislý regulátor, zriadený v súlade s pravidlami Európskej únie, ktorý kvalifikovane rozhoduje o cenách.