„Ak by som ja, ako predseda vlády, obdržal jasnú správu od informačných služieb, že v mojej blízkosti je závadová osoba, ktorá tam nemá čo robiť, tak tá osoba na Úrade vlády okamžite skončí,” povedal. „Požiadal som riaditeľa mojej kancelárie aj ľudí, ktorí v nej pracujú, aby každý absolvoval previerku v príslušnej úrovni podľa toho, s akými informáciami sa bude do budúcna oboznamovať,“ povedal.

Dodal, že využije svoje možnosti vyžiadať si správy od príslušných služieb, či Úrad vlády SR, alebo bývalý premiér R. Fico boli informovaní o tom, že by sa v jeho kancelárii mohli nachádzať ľudia, ktorí by mohli mať v minulosti nejaké styky s ľuďmi, ktorých talianske orgány podozrievajú z organizovaného zločinu.

Na Úrade vlády pracovala hlavná štátna radkyňa Mária Trošková a Viliam Jasaň ako šéf krízového manažmentu a bezpečnosti štátu, ktorí mali väzby na taliansku mafiu.

Nechce byť predsedom Smeru

Na otázku moderátora, či je bábkou R. Fica, uviedol, že je a vždy bol autonómny človek. „Každý musí rozumieť, že žijeme v parlamentnej demokracii, moja vláda bude závisieť od dôvery troch politických strán a od toho, ako sa budeme vedieť dohodnúť s predsedami Bélom Bugárom (Most-Híd), Robertom Ficom (Smer-SD) a Andrejom Dankom (SNS),“ uviedol s tým, že nemá ambíciu byť predsedom strany Smer.-SD.

Podľa neho je v aktuálnej situácii dokonca lepšie, ak má strana silného predsedu a P. Pellegrini sa môže naplno venovať exekutíve, ktorá mu ako premiérovi prináleží. R. Fico sa tak môže venovať straníckej politike, zúčastňovať sa koaličných rokovaní a predvolebnej kampani do komunálnych volieb.

P. Pellegrini nekomentoval Ficove tvrdenia, že protesty na námestiach boli pokusom o štátny prevrat. „Pán premiér sa legitímne pýtal otázky, ktoré zaznievajú v určitej časti verejnosti, ktorá na námestia nechodí,” odpovedal.

Povedal, že ak sa niekto snaží vyvolať predčasné voľby iným ako demokratickým spôsobom, tak sa to dá nazvať rôznymi spôsobmi. „Ako predseda vlády vždy budem garantovať slobodu slova aj slobodu tlače, a takisto to, aby si každý mohol povedať na námestí svoj názor,” uviedol.

Kiskov nešťastný krok

Na margo vyjadrení prezidenta Andreja Kisku, ktorý vyzýval policajného prezidenta Tibora Gašpara na odstúpenie, uviedol, že to bol nešťastný krok prezidenta. „Mrzí ma, že sa k takému kroku odhodlal a chce robiť personálnu politiku na jednotlivých rezortoch. Pánovi prezidentovi to nevyplýva zo žiadnych právomocí.”

Napriek tomu povedal, že s A. Kiskom má korektné vzťahy a názory si navzájom rešpektujú. „Vždy budem uznávať inštitút prezidenta SR bez ohľadu na to, kto na tej stoličke sedí,“ uviedol a dodal, že bude za to, aby sa traja najvyšší ústavní činitelia pravidelne stretávali a koordinovali svoje názory najmä v otázkach zahraničnej politiky.

Minister vnútra Tomáš Drucker (nom. Smer-SD) má podľa neho voľnú ruku v tom, či policajného prezidenta T. Gašpara odvolá alebo nie. Podľa neho by však mal rozhodovať nie na základe symbolov, ale na základe faktov. „Určite má voľné ruky a nikdy mu nebudem zasahovať do personálnych otázok,“ povedal P. Pellegrini.

P. Pellegrini podporuje zmenu voľby policajného prezidenta a šéfa policajnej inšpekcie. V otázke kúpy jeho nového bytu povedal, že urobil nadprácu, keď ukázal všetky kúpno-predajné zmluvy, potvrdenia z banky. Podľa neho sú informácie o nezrovnalostiach v jeho príjmoch a výdavkoch neférové.

„Vždy som mal nadštandardný príjem, na parlamentnom výbore pre nezlučiteľnosť funkcií predstavím svoje príjmy. Odmietam špekulácie, je to len snaha ma okamžite pošpiniť,“ povedal.

Jeho príjmy podľa neho preveril aj v roku 2012 Národný bezpečnostný úrad SR, ktorý mu vydal previerku prísne tajné. „Aj to preukazuje že moje majetkové pomery sú absolútne v poriadku,“ uviedol. „Verím, že ľudia si nakoniec urobia svoj názor a skončia sa ataky na moju osobu,” povedal.