V Čechách sa prvýkrát podarilo izolovať živý koronavírusový variant omikron. Národné referenčné laboratórium Štátneho zdravotného ústavu omikron kultivovalo zo vzorky od nakazenej ženy z Liberca, ktorá sa vrátila z Afriky. Tento prelomový úspech umožní vedcom spresniť vývoj antivirotík a predvídať správanie vírusu v populácií, uvádza portál iDNES.cz.
Zistí sa správanie vírusu
„Práca so živým vírusom je vždy lepšia, môžeme na ňom vykonávať testy. Predovšetkým ho charakterizovať antigénne pomocou monoklonálnych protilátok. Zistíme, čo naň pôsobí, môže sa upraviť ich koncentrácia a budeme vedieť, ako sa genotyp vírusu prejavuje navonok,“ povedala pre iDNES vedúca Národného referenčného laboratória Helena Jiřincová.
Budúca pandémia môže byť horšia ako covid, uviedla tvorkyňa vakcíny AstraZeneca
„Omikron je schopný obísť postinfekčnú imunitu, u tej postvakcinačnej to zatiaľ nevieme. Preto je kultivácia živého vírusu taká cenná – zmeria sa neutralizácia vírusu u pacientov s protilátkami získanými prekonaním choroby alebo po vakcinácii. Z toho sa potom dá usúdiť, ako sa omikron zachová v realite mesiaca predtým, než to zmeriame na reálnej populácii,“ tvrdí šéf Ústavu molekulárnej a translačnej medicíny a poradca AntiCovid tímu Fialovej koalície Marián Hajdúch.
O vzorku je záujem
Českí vedci zaslali živý vírus aj Svetovej zdravotníckej organizácii. „Niektoré európske laboratóriá písali, že budú mať živý vírus od európskej vzorky až za 14 dní. Preto je o vzorku taký záujem,“ potvrdila vedúca národného laboratória Jiřincová.
Získať živý vírus nebolo jednoduché. Nie vždy sa dá klinicky získaná vzorka aktivovať, laboratórium mu však simulovalo podmienky, aké by mal v ľudskom tele.
Koronavírusová vakcína Pfizeru by mala byť účinná aj proti variantu omikron
,,Máme tu teraz vírusu toľko, že by dokázal nakaziť celú Českú republiku. Tým, že sme ho rozmnožili, máme dostatočný objem, aby sme vzorky mohli poskytnúť ďalej, napríklad Zdravotnému ústavu Ostrava alebo Ústavu organickej chémie a biochémie, kde hľadajú liečebné preparáty,“ dodala Helena Jiřincová pre portál.
Keďže sa omikron objavil len nedávno, nie je možné, aby živý mali v inom laboratóriu. „Všetci sme tak na rovnakej štartovnej čiare a je šanca, že Česko sa medzinárodnej súťaže v spoznávaní vlastností nového variantu vírusu tiež zúčastní. Ako súťaž dopadne, vopred nevieme. Ale doktorka Jiřincová nám vybojovala veľmi dobré miesto na štarte,“ komentuje výskum evolučný biológ a profesor Univerzity Karlovej v Prahe Jaroslav Flegr.
Pozitívne vyhliadky
Ak bude omikron nákazlivejší ako delta, no zároveň s miernejším priebehom, sám vírus by sa správal ako vakcína. V tomto sú však vedci opatrní.
Čína sa pravdepodobne tak skoro otvárať nebude. Model Pekinskej univerzity predpovedal kolaps
„Je to rovnako presné ako predpoveď počasia. Nie vždy sa trafíte. Tu je komplexnejší systém dvoch živých organizmov, ktoré spolu interagujú. Zatiaľ dokážeme predpovedať, že ak je omikron nákazlivejší, tak asi vytlačí deltu, tak, ako boli vytesnené predchádzajúce varianty deltou. Aj tie vírusy vzájomne súťažia medzi sebou,“ varovala pred unáhlenými závermi vedúca Národného referenčného laboratória Helena Jiřincová pre iDNES.cz.
Zdržanlivý je aj Marián Hajdúch.„Zatiaľ nám to žiadne dáta nepotvrdzujú. Z hľadiska evolučných mechanizmov sa to stáva, ale varujem pred týmto „wishful thinking“ alebo rozhodovaním založenom na tom, čo by bolo príjemné si predstaviť,“ dodáva Hajdúch.