Manažér Facebooku Samidh Chakrabarti na začiatku roka otvorene priznal, že sociálne siete spôsobujú problémy v spoločnosti, za ktoré by mal Facebook niesť zodpovednosť. Podľa neho „zosilňujú ľudské úmysly“ - či už sú dobré alebo zlé.

V lepšom prípade nám podľa neho umožňuje vyjadriť sa a konať. V tom horšom prípade dovoľuje medzi ľuďmi šíriť dezinformácie a ohrozuje piliere demokracie. „Prial by som si, aby som zaručil, že pozitíva prevážia negatíva, ale to nemôžem,“ priznal na svojom blogu.

Jeho slová sú aktuálne v súvislosti so štúdiou dvoch vedcov Karstena Müllera a Carla Schwarza z University of Warwick. Zistili, že existuje súvislosť medzi tým, ako často a čo používateľ sleduje na Facebooku a fyzickými útokmi, ktoré sú rasovo motivované.

Vplyv sa vraj potvrdil jednoznačne

Autori výskumu pri každom z 3 335 útokov, ktoré sa udiali za posledné dva roky v Nemecku, brali do úvahy viacero faktorov: ekonomické a demografické ukazovatele, preferencie krajne pravicovej strany AfD v danej oblasti, počet utečencov, počet predaných novín v stánkoch, počet protestov alebo výskyt rasového násilia v minulosti.

Spoľahlivo platilo, že v miestach, kde ľudia nadpriemerne používali Facebook, boli útoky na prisťahovalcov častejšie. Platilo to až do takej miery, že bolo jedno, či šlo o veľké alebo malé mesto, či tam bola vyššia podpora liberálov alebo krajnej pravice, alebo šlo o chudobnejší či bohatší región.

Kdekoľvek bolo používanie Facebooku nad hodnotou štandardnej odchýlky celoštátneho priemeru, zvýšil sa počet útokov o 50 percent, vysvetľuje denník The New York Times. Podľa vedcov tak používanie Facebooku a vytváranie uzavretého sveta spôsobilo, že sociálna sieť a jej vplyv mohli za desať percent všetkých násilností proti utečencom.

Čo bolo zvláštne, nárast násilia nekoreloval s časom stráveným na internete. Hoci Facebook prijal pár opatrení, ktoré obmedzujú šírenie nenávisti na sociálnej sieti, negatívny vplyv bubliny, v ktorej sa používateľ Facebooku pohybuje, nezanikol.

Útoky v mestečku Altena

Denník The New York Times navštívil maličké mestečko Altena a ďalšie mestá, v ktorých došlo k útokom. Keď prišli utečenci do mesta, väčšina obyvateľov ich vítala a snažila sa im pomôcť. Jednou z nich je aj Anette Wesemann, ktorá vedie v meste integračné stredisko pre utečencov.

Aby umožnila domácim 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa