Prekážok na ceste za hypotékou je niekoľko. Otestujte sa, či ich poznáte
Vlastné bývanie je snom mnohých mladých Slovákov. Získanie hypotéky však nie je ľahký proces. Okrem rastúcich úrokov môžu žiadateľom situáciu skomplikovať aj iné dôvody
1/10 Je tvrdenie, že banky kontrolujú aj zodpovedné finančné správanie žiadateľa, správne?
Banky si overujú aj finančné správanie klienta. Zamietnutie hypotéky tak môžu mať na svedomí aj negatívne záznamy v registroch zdravotnej a Sociálnej poisťovne, či finančnej správy. Problémom môžu byť aj omeškania na splátkach úverov či rizikové pohyby na účte, napríklad hazardné hry a stávkovanie. Odborníčka FinGO.sk Eva Šablová preto odporúča najprv vyrovnať jednotlivé podlžnosti a následne si overiť vymazanie negatívnych záznamov z registrov.
2/10 Banky zamietnu hypotéku pre nestabilný príjem, ak:
Banky poskytujú žiadateľom hypotéku len v tom prípade a v takej výške, aby ju vedeli splácať. Preto si okrem výšky príjmu overuje aj stabilitu práce alebo podnikania. Preto môže byť problémom aj krátky pracovný pomer alebo krátka doba podnikania, v rámci ktorej ešte nedošlo k ukončeniu zdaňovaciemu obdobiu.
3/10 Rozhoduje pri schvaľovaní hypotéky aj to, kedy žiadateľ skončí svoj pracovný pomer?
Ak zamestnancovi končí pracovný pomer do troch mesiacov od podania žiadosti o úver, je dobré, ak si vyžiada potvrdenie o tom, že bude v práci pokračovať, napr. na inej pozícií alebo na inom pracovnom mieste. V prípade ak žiadateľ podniká, mal by sa postarať o vyplatenie platieb a doložiť všetky faktúry a príjmove doklady.
4/10 Čo limituje finančný strop úveru?
Banky musia rešpektovať pravidlá Národnej banky Slovenska, ktoré stanovujú limit pre výšku hypoték s ohľadom na príjem žiadateľa aj k počtu vyživovaných osôb. Preto maximálna možná splátka nesmie spolu s ostatnými splátkami presiahnuť 60 percent čistého príjmu rodiny po tom, čo sa od neho odráta životné minimum na každú posudzovanú osobu v domácnosti.
5/10 Čo ešte môže z hľadiska príjmu skomplikovať schválenie hypotéky?
Medzi najčastejšie prekážky z hľadiska príjmu patrí jeho nedostatočná výška, jeho nepravidelnosť, ale aj dlhodobá práceneschopnosť žiadateľa či jeho dlhodobá rodičovská dovolenka. Riešením môže byť zdokladovanie iných príjmov ako napríklad príjmu z prenájmu, invalidného dôchodku či výživného na dieťa. Pomôcť môže aj doplnenie spoludlžníka.
6/10 Je tvrdenie, že banka musí akceptovať akúkoľvek nehnuteľnosť, ktorou žiadateľ o hypotéku ručí, správne?
Získanie hypotéky môžu prekaziť aj problémy s nehnuteľnosťou, ktorá je ponúkaná ako zábezpeka hypotéky Väčšinou ide o ich zlý technický stav, nevysporiadané vlastnícke práva alebo pri nich chýba správny zápis do katastra nehnuteľností. Výsledkom je, že problémové zábezpeky banky nemusia akceptovať.
7/10 Čo znižuje hodnotu nehnuteľnosti?
Najčastejšie prekážky, ktoré môžu mať za následok zníženie hodnoty pozemku alebo dokonca zamietnutie žiadosti o hypotéku, spočívajú väčšinou v nedostatku prístupovej cesty. Dom respektíve pozemok by mal byť napojený na verejnú komunikáciu, mal by byť v dobrom technickom stave a nemala by na ňom spočívať ťarcha či exekúcia.
8/10 Je vhodné po zamietnutí hypotéky s ďalšou žiadosťou počkať?
Klient by po neschválení hypotéky nemal automaticky zamieriť do ďalšej banky. Je pravda, že banky posudzujú jednotlivé prípady individuálne, ale podľa E. Šablovej môže každé ďalšie zamietnutie úveru priniesť aj ďalší negatívny záznam v úverovom registri. „Opakovanými neúspešnými žiadosťami o úver klient nič nedosiahne, len si uškodí. Najskôr treba vyriešiť problém, ktorý blokuje schválenie úveru a do ďalšej žiadosti počkať aspoň 3 mesiace,“ radí odborníčka.
9/10 Ktorá z uvedených situácií najviac odďaľuje úspešný proces schválenia hypotéky?
Ak o hypotéku žiada klient, ktorý bol dlhodobo práceneschopný alebo na rodičovskej dovolenke, bude banka jeho príjem akceptovať približne po šiestich týždňoch od návratu do práce. Nesplácanie úverov alebo existujúce podlžnosti môžu znamenať, že klient môže o hypotéku požiadať približne po dvanástich mesiacoch po vyrovnaní dlhu, respektíve jeho riadnom splácaní. Situáciu však najviac komplikuje osobný bankrot, pri ktorom môže klient žiadať o úver najskôr až po piatich rokoch.
10/10 Ako možno proces získania hypotéky urýchliť?
Pred podaním žiadosti je dobré overiť si podmienky v jednotlivých bankách. Klient tak môže zistiť aj náležitosti, ktoré musí spĺňať pri žiadosti o úver a usporiadať si situáciu pred tým, než sa do procesu získavania hypotéky pustí. Týmto spôsobom tak isto zistí, ktorá banka poskytuje podmienky, ktoré sú najvýhodnejšie pre jeho konkrétnu situáciu.
Tvoj výsledok Veľa šťastia nabudúce
Zdroj: SHUTTERSTOCKVeríme, že ste sa niečo zaujímavé naučili.
Tvoj výsledok Len tak ďalej
Zdroj: ShutterstockVeríme, že ste sa niečo zaujímavé naučili.
Tvoj výsledok Gratulujeme!
Zdroj: SHUTTERSTOCKVeríme, že ste sa niečo zaujímavé naučili.