Brexit spôsobil obchodu medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou (EÚ) väčšie ujmy, ako sa pôvodne odhadovalo. Vypláva to z novej írskej štúdie, ktorá porovnávala skutočné tovarové toky po roku 2020 s paralelnou potenciálnou situáciou, v ktorej by Británia zostala na rovnakej pozícii v rámci jednotného trhu. Jej závery zverejnil portál politico.eu.

Inštitút pre ekonomický a sociálny výskum (ESRI) v Dubline zistil, že odchod Británie znížil potenciálnu hodnotu vývozu tovaru do Európy o 16 percent, zatiaľ čo vývoz z EÚ do Spojeného kráľovstva bol ešte výraznejšie nižší, predstavuje 20-percentnú stratu potenciálneho predaja.

Obchod utrpel oboma smermi

Autori štúdie z ESRI použili hybridný model, ktorý kombinoval údaje z Veľkej Británie a EÚ. Urobili ústredný predpoklad, že ak by k brexitu nedošlo, úroveň dovozu a vývozu Spojeného kráľovstva s európskymi partnermi by tesne odzrkadľovala relatívne silnejšie výsledky vnútorného obchodu EÚ v minulom roku.

ESRI zistil, že namiesto toho obchod utrpel oboma smermi – ale výrazne odlišnými spôsobmi. Zatiaľ čo mnohé britské firmy vyrábajúce tovar s nízkymi ziskovými maržami úplne prestali dodávať do EÚ, toky tovaru do Spojeného kráľovstva vo veľkej miere pokračovali, ale v znížených objemoch. ESRI uviedla, že to odráža kontrast medzi režimami na hraniciach po brexite. Zatiaľ čo Spojené kráľovstvo uvalilo na dovoz z EÚ len málo regulačných obmedzení, ak vôbec nejaké, britský vývoz teraz čelí úplným colným a sanitárnym kontrolám EÚ, ktoré zvyšujú náklady a oneskorenia, vďaka čomu sú produkty s nízkou maržou nerentabilné.

Na Írsku strácajú najviac

Analytici uvádzajú, že britskí exportéri strácajú príležitosti a podiel na trhu vo väčšine krajín EÚ. Najvýraznejšie sa to však prejavilo v prípade ich najbližšieho obchodného partnera, Írska, kde hodnota britského tovaru minulý rok klesla o 40 percent oproti modelu pred brexitom. Ďalšie prudké poklesy boli v Španielsku (32 percent), Švédsku (25) a Nemecku (24).

Jediným členom EÚ, ktorý zaznamenal akékoľvek zisky z dovozu zo Spojeného kráľovstva v modeli ESRI, bolo Luxembursko, kde hodnota vzrástla o 76 percent.

V opačnom smere obchodu, a teda do Veľkej Británie, sa iba dvom krajinám EÚ podaril nárast exportu nad očakávania: Lotyšsko (38 percent) a Cyprus (33). Niekoľko ďalších nezaznamenalo žiadny viditeľný pokles po brexite. Vývozcovia vo väčšine štátov EÚ však minulý rok znížili dodávky v súlade s tým, čo správa označila za zníženú príťažlivosť a istotu britského trhu.

Odhadovaná hodnota tohto vývozu v roku 2021 v porovnaní so scenárom správy, podľa ktorého by Británia zostala členom EÚ, najvýraznejšie klesla na Malte (46 percent), za ktorou nasledovalo Fínsko (33), Francúzsko a Grécko (29), Holandsko (27), Belgicko (26), Poľsko (21), Portugalsko (20), Španielsko a Švédsko (19), Nemecko (14) a Taliansko (12).

Ďalšie dôležité správy

KK50 New York - Britská premiérka Liz Trussová (vľavo) a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas stretnutia na 77. Valnom zhromaždení OSN v New Yorku v stredu 21. septembra 2022. FOTO TASR/AP

British Prime Minister Liz Truss, left, shakes hands with European Commission President Ursula Von Der Leyen as they hold a bilateral meeting during the 77th UN General Assembly in New York, Wednesday, Sept. 21, 2022. (Stefan Rousseau/Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Riskantný krok Trussovej. Pobrexitová Británia sa chce vrátiť a priblížiť európskym krajinám