Na Slovensku platí od štvrtka na 90 dní núdzový stav. Vláda schválila aj zákaz vychádzania. Naposledy bol núdzový stav na Slovensku vyhlásený vlani od 1. októbra do 14. mája tohto roka.

Na snímke minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) počas tlačovej konferencie k aktuálnym otázkam v Bratislave 5. novembra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Lockdown na Slovensku definitívne bude: Vláda schválila opatrenia aj pre školy

Výnimky zo zákazu vychádzania

Zákaz vychádzania neplatí od 1.00 do 5.00 h. Platí aj viacero výnimiek. Ide napríklad o nákup nevyhnutných životných potrieb v najbližšom obchode (potraviny, lieky, drogéria, obuv, krmivá pre zvieratá, pohonné hmoty, noviny), nevyhnutné služby (okienkový predaj gastroprevádzok, banky, poisťovne, autoservisy a STK, čistiarne, výdajne e-shopov, kľúčová služba, optiky, servis mobilov, kúpele zo zdravotných dôvodov). Výnimkou je aj cesta do a zo zamestnania s potvrdením od zamestnávateľa. Vláda odporúča home office.

Cesta na a z očkovania a testovania na ochorenie covid-19 či cesta do jaslí a škôl tvorí tiež výnimku zo zákazu vychádzania. V tomto prípade je povolený sprievod. Ľudia môžu ísť aj do prírody v rámci okresu.

Výnimkou je aj cesta na účel starostlivosti o hospodárske zvieratá, venčenie psov a mačiek do 500 metrov od bydliska. Zákaz vychádzania sa netýka ani zdravotnej starostlivosti a cesty na účel starostlivosti o blízku osobu. Výnimky taktiež platia pre pohreb, sobáš a krst.

Obchody a služby

Otvorené môžu byť iba prevádzky poskytujúce základné služby a potreby. Tie budú fungovať v režime základ pre všetkých obyvateľov. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Otvorené budú napríklad lekárne, predajne krmív pre zvieratá, práčovne a čistiarne, čerpacie stanice, pohrebné služby, zberné dvory či predajne náhradných dielcov pre motorové vozidlá. Fungovať môžu aj taxislužby, advokáti, notári, exekútori, závodné, školské a podobné kuchyne a jedálne či obchodné domy, v ktorých môžu byť otvorené výlučne esenciálne prevádzky.

V čase od 5.00 h do 20.00 h môžu byť otvorené napríklad predajne potravín, drogérie, výdajné miesta tovarov zakúpených na diaľku, pošty, banky, kľúčové služby či predajne obuvi. Nakúpiť bude možné aj v predajniach domácich a záhradkárskych potrieb, ale aj v nekrytých alebo čiastočne krytých trhoviskách s predajom sadeníc, kvetov, zeleniny, ovocia, potravín. V tomto prípade však prevádzkovateľ musí zabezpečiť jednosmerný pohyb zákazníkov, regulovaný vstup a výstup a vzdialenosť predajných miest minimálne dva metre od seba.

Obmedzenia sa týkajú aj taxislužieb, kde môžu byť iba dve prepravované osoby vo vozidle. To však neplatí pre osoby, ktoré žijú v spoločnej domácnosti. Len v režime OTP môžu fungovať hotely a podobné služby krátkodobého ubytovania, avšak iba v súvislosti s výkonom práce, alebo za účelom návštevy zdravotníckeho zariadenia.

Kapacitné obmedzenia

Počet zákazníkov v predajniach je obmedzený predajnou plochou, keď na jedného klienta musí pripadať najmenej 25 štvorcových metrov (m2). Ak má prevádzka menej ako 25 m2, môže v nej byť v rovnakom čase len jeden zákazník.

Kapacitné obmedzenia sa nevzťahujú na závodné, školské a podobné jedálne.

V obchodných domoch môžu byť otvorené iba prevádzky so základnými potrebami, musia byť uzavreté detské kútiky a sedacie sekcie, a tiež platí zákaz konzumácie jedál a nápojov.

Vstup na pracovisko iba v režime OTP

Od začiatku budúceho týždňa môžu vstúpiť na pracovisko zamestnávateľa iba zamestnanci, ktorí v posledných 180 dňoch prekonali ochorenie covid-19, sú proti tomuto ochoreniu zaočkovaní, alebo sa môžu preukázať negatívnym testom nie starším ako sedem dní od odberu (OTP).

Obmedzenie sa týka všetkých zamestnancov vrátane tých, ktorí pracujú na dohody o pracovnej činnosti, dohody o vykonaní práce, dohody o brigádnickej práci študenta či na zmluvy podľa Obchodného zákonníka. Nevzťahuje sa ale na osobu, ktorá na pracovisku alebo v iných priestoroch zamestnávateľa neprichádza do kontaktu s inou osobou.

Antigénový test
Neprehliadnite

Vstup na pracovisko len v režime OTP. Štát pre tento účel nakúpi milióny antigénových testov

Aby bola splnená podmienka vstupu na pracoviská iba v režime OTP, je zamestnávateľ podľa vyhlášky povinný vykonávať pravidelné kontroly. Potvrdenie o očkovaní, prekonaní ochorenia či testovaní je možné nahradiť digitálnym COVID preukazom EÚ.

Za plne zaočkovaných považuje vyhláška osoby, ktoré boli očkované jednodávkovou vakcínou pred viac ako tromi týždňami, u ktorých uplynuli od podania druhej dávky dvojdávkovej vakcíny minimálne dva týždne, alebo tí, ktorí dostali do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19 jednu dávku vakcíny. Platnosť očkovania je obmedzená do jedného roka od podania poslednej dávky vakcíny.  

Pre žiakov rúško, dospelí v respirátoroch

Od štvrtka sa zavádza povinnosť mať prekryté horné dýchacie cesty aspoň rúškom pre žiakov základných škôl (ZŠ), špeciálnych základných škôl a žiakov prvých štyroch ročníkov stredných škôl s osemročným vzdelávacím programom.

Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) prichádza na 41. schôdzu vlády SR 16. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Prečo by mali školy zostať otvorené? Pracujúci sú štyrikrát rizikovejší, tvrdí Gröhling

Od štvrtka je v interiéroch, vrátane prostriedkov verejnej dopravy a taxíkov, povinné prekrytie nosa aj úst respirátorom vo všetkých okresoch. V exteriéri vo všetkých okresoch platí povinné prekrytie dýchacích ciest rúškom, respirátorom, šálom alebo šatkou, ak ste od cudzích osôb menej ako dva metre. Prekryté horné dýchacie cesty treba mať aj na všetkých hromadných podujatiach, a to v interiéri aj exteriéri.

Z prekrytia horných dýchacích ciest platia aj výnimky, ktoré sú podrobne uvedené vo vyhláške. Striktnejší režim prekrytia horných dýchacích ciest či už v nižších ročníkoch škôl, alebo pri všeobecných pravidlách v interiéri a exteriéri je súčasťou balíka sprísnených opatrení, pričom tento balík má potenciál spomaliť komunitné šírenie ochorenia COVID-19 v rozličných sférach každodenného života.

Hromadné podujatia len pre očkovaných

Hromadné podujatie sú zakázane. Výnimku zo zákazu usporiadania majú hromadné podujatia v režime očkovaní a prekonaní do desať osôb. Podľa ÚVZ sa môžu konať len v súvislosti s výkonom práce. Organizátor musí zabezpečiť oznam o tom, že sa hromadné podujatie organizuje.

Bohoslužby sa môžu uskutočňovať len ako individuálna pastoračná činnosť. Sobášne obrady a krsty sa môžu uskutočniť maximálne za účasti šiestich osôb. Do tohto počtu sa nezapočítavajú osoby na strane organizátora.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Michalovciach eviduje roztrúsený výskyt ochorenia COVID-19 po celom okrese. Okres Michalovce prešiel od pondelka na základe COVID automatu z bordovej do čiernej fázy, ktorá zodpovedá tretiemu stupňu ohrozenia. Na snímke výdaj balených obedov z okienka v reštaurácii v Michalovciach v pondelok 25. októbra 2021. FOTO TASR - Roman Hanc
Neprehliadnite

Nový covid automat: Prehľad opatrení pre obchody, hotely, fitness centrá a kúpele

Pohreby sú bez kapacitných obmedzení. Dodržať sa majú protiepidemické opatrenia. Na sobášoch, krstoch, pohreboch, bohoslužbách sa budú musieť dezinfikovať použité predmety. Zakazuje sa pitie z jednej nádoby viacerým ľuďom. V prípade kontaktu rozdávajúceho s ústami veriaceho, si musí rozdávajúci zakaždým vydezinfikovať ruky, pri prijímaní 'pod obojím' treba použiť pri každom prijímajúcom vždy novú lyžičku.

Povolené sú aj voľby aj profesionálne športové súťaže. Tie majú byť bez účasti divákov. Povinné je aj testovanie hráčov a členov organizačného tímu. Činnosť karanténneho tréningového centra pre vrcholový šport je povolená len na základe súhlasu ministerstiev zdravotníctva a školstva.

Viac o téme: Covid-19