Nemecko sa musí pripraviť na kybernetické útoky a dezinformácie v predvolebnej kampani, a to predovšetkým z Ruska. Na tlačovej konferencii to povedala nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová. Predčasné voľby by sa mali podľa najnovšej dohody časti parlamentných strán konať 23. februára.
„Musíme sa obrniť proti hrozbám plynúcim z hackerských útokov, manipulácií a dezinformácií. Tieto hybridné hrozby prichádzajú od režimu (prezidenta Vladimira) Putina v Rusku, ale aj od iných aktérov,“ upozornila ministerka.
Predsedníčka Spolkového úradu pre bezpečnosť informačnej techniky (BSI) Claudia Plattnerová uviedla, že jej úrad pre zabezpečenie riadneho priebehu volieb urobí, čo je v jeho silách. Podľa nej ide o technické zabezpečenie volebného procesu, ale aj o to, „aby sme voličky a voličov upozornili, že nie všetko, čo sa hromadne, niekedy aj automatizovane zdieľa na sociálnych sieťach, zodpovedá pravde“.
Podľa Claudie Plattnerovej pribudli v poslednom čase BSI nové polia pôsobností s tým, ako je v dezinformačných kampaniach čoraz častejšie využívaná umelá inteligencia.
Na základe utorkovej dohody zástupcov parlamentných frakcií vládnych strán, sociálnej demokracie (SPD) a zelených, a opozičnej konzervatívnej únie CDU / CSU by sa mali predčasné voľby do Spolkového snemu uskutočniť 23. februára. Kancelár Olaf Scholz by mal podľa tejto dohody požiadať parlament o dôveru v polovici decembra. Predpokladá sa, že ju nedostane, čo by otvorilo cestu k predčasným voľbám. Doterajšia vládna koalícia SPD, zelených a slobodných demokratov (FDP) sa rozpadla minulý týždeň pre hlboké nezhody, predovšetkým v oblasti hospodárskej a finančnej politiky.