České predsedníctvo v Rade EÚ je aktívne aj počas prebiehajúceho samitu Európskej únie a snaží sa doviesť do úspešného konca najmä otvorené otázky súvisiace s energetickým balíkom, ktorý má upraviť ceny energií. Pred začatím samitu v Bruseli to uviedol český premiér Petr Fiala.
Posledné tohoročné stretnutie šéfov vlád a štátov Európskej únie sa začalo už v stredu spoločným rokovaním s lídrami Združenia národov juhovýchodnej Ázie (ASEAN).
Princípy a rešpekt
Fiala skonštatoval, že rokovania s krajinami ASEAN boli veľmi úspešné a potvrdili, že oba regióny majú záujem o úzku spoluprácu, a to najmä v ekonomickej oblasti.
„Ale zhodli sme sa na tom, že v medzinárodnej politike a medzinárodných vzťahoch musia platiť princípy, ktoré štáty dlhodobo rešpektujú a že nie je možné akceptovať agresívnu politiku, akú napríklad uplatňuje Rusko voči Ukrajine,“ uviedol český premiér.
Spresnil, že je to veľmi dôležité pre EÚ pre potvrdenie si partnerstiev s regiónmi, ktoré zmýšľajú podobne. Dodal, že je to dôležité aj pre Českú republiku, pretože krajiny ASEAN sú jej významným obchodným partnerom.
Snaha doladiť otvorené záležitosti
Štvrtkový samit už iba za účasti premiérov a prezidentov 27-člennej Únie je podľa jeho slov posledný, ktorý sa koná počas českého predsedníctva v Rade EÚ. Zdôraznil, že česká diplomacia sa aj počas stredajšieho a štvrtkového samitu snažila a snaží doladiť niektoré veci, ktoré sú ešte otvorené.
„Ja som aj počas pracovnej večere a aj dnes ráno viedol rokovania zamerané na to, aby sme doviedli do konca otázku balíka, ktorý sa týka finančnej pomoci Ukrajine, a aby sme v ďalších hodinách a dňoch dosiahli dohodu na energetickom balíku, ktorý pomôže riešiť ceny s energiami v Európe, a to nielen krátkodobo, ale aj dlhodobo,“ vysvetlil Fiala.
Premiér zopakoval, že rokovania o energetickom balíku, ktoré pokračujú na úrovni veľvyslancov a ministrov, nie sú jednoduché, spresnil však, že česká strana urobí všetko pre to, aby ich dotiahla do úspešného konca.
Očakáva sa, že kompromisný výsledok rokovaní, ktorý potvrdí spoločné nákupy plynu, princípy solidarity v prípade nedostatku plynu, rýchlejšie budovanie energetickej infraštruktúry a tiež mechanizmus na stabilizáciu cien plynu a elektriny, potvrdia v pondelok budúci týždeň ministri pre energetiku, ktorí sa s týmto cieľom opätovne stretnú v Bruseli.