Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová po korupčnom škandále v tejto inštitúcii predložila v pondelok prvé návrhy reforiem. Patria k nim prísnejšie pravidlá pre bývalých poslancov, ktorí v europarlamente vykonávajú lobistickú činnosť. 

„Občania právom požadujú zodpovednosť a integritu," povedala Metsolová v úvode plenárneho zasadnutia v Štrasburgu. Udalosti posledného mesiaca viedli k potrebe obnoviť dôveru európskych občanov, ktorých poslanci EP zastupujú, zdôraznila v súvislosti s kauzou známkou ako Katargate.

Protikorupčné reformy majú za cieľ zvýšiť transparentnosť a sťažiť ovplyvňovanie europoslancov. Metsolová navrhuje zaviesť prechodné obdobie, počas ktorého by sa poslanci po skončení svojho mandátu nemohli zaregistrovať ako lobisti.

V budúcnosti by mali byť tiež zverejňované všetky stretnutia poslancov s tretími stranami, ktoré súvisia s parlamentnými správami alebo uzneseniami. Zvýšiť by sa mala aj kontrola toho, kto má prístup do priestorov EP, priblížila šéfka inštitúcie.

Podľa politickej skupiny zelených v EP nie sú tieto návrhy dostatočné. Žiadajú napríklad zverejňovanie trestov pred poslancov, ktorí porušia predpisy. Konzervatívna skupina ECR návrhy privítala s tým, že europarlament nemôže naďalej fungovať tak ako doteraz. Aj sociálni demokrati, najviac postihnutí škandálom, s návrhmi všeobecne súhlasia, dopĺňa DPA.

Ďalšie dôležité správy

WA 9 Brusel - Predsedníčka Európskeho parlamentu (EP) Roberta Metsolová gestikuluje počas mimoriadneho zasadnutia Európskeho parlamentu v Bruseli v utorok 1. marca 2022. Europoslanci sa zaoberali ruskou inváziou na Ukrajine. FOTO TASR/AP  

European Parliament President Roberta Metsola addresses an extraordinary session on Ukraine at the European Parliament in Brussels, Tuesday, March 1, 2022. The European Union's legislature meets in an extraordinary session to assess the war in Ukraine and con
Neprehliadnite

Načo nám je vôbec Európsky parlament? Bloomberg analyzuje silné a slabé stránky inštitúcie