Pri príležitosti úmrtia Vasila Biľaka sa presne podľa očakávaní vynorilo relativizovanie komunistického režimu. Nasledujúca kôpka liniek, ktorá stojí za prečítanie, preto pripomína – okrem iného – prečo kombinácia centralizácie a reštriktívnej ideológie pripravuje ľudí nielen o peniaze, ale aj o životy.
Najprv navýsosť aktuálna téma – olympiáda v Soči. New Yorker pripomína nielen to, že z Putinom sľúbených 12 miliárd dolárov sa nakoniec účet vyšplhal až na rekordnú okrúhlu 50-ku miliárd, ale aj fakt, že stavebníctvo je z pochopiteľných ekonomických dôvodov celosvetovo najskorumpovanejší segment – u rozľahlých, jedinečných stavieb sa ťažko hľadá vhodné porovnanie a tým pádom i cena.
Kým Rusi lákajú turistov na olympiádu, čínski komunisti našli svoj vlastný recept: rekordne veľkých buddhov. Keď v roku 1997 postavili v provincii Ťiang-Su takmer stometrového buddhu, turisti kvôli nemu doniesli do kraja 1,5 miliardy juanov. „Slušná návratnosť na 730 ton bronzového plechu,“ píše hongkongský denník South China Morning Post. Kým EÚ ponúka na podporu turizmu eurofondy, komunistická strana plánuje za peniaze daňovníkov postaviť desať ďalších, ešte väčších buddhov, spolu so zábavnými parkmi v okolí gigantických sôch.
Zdroj: SITA / AP
Komu chýbajú prázdne komunistické prejavy (Vasil Biľak bol jeden z ich majstrov, málokto vedel rozprávať nudnejšie), tu je jeden takmer čerstvý: novoročný príhovor Kim-Čong Una. Nechýba „napredovanie v revolučnej snahe pod vlajkou kimirsenizmu a kimčongilizmu.“ Kto má potrebu smiať sa, mal by si uvedomiť, že tento človek neobmedzene vládne 25 miliónom ľudí.
Niekedy aj dôkladne zdiskreditovaný a odsúdený režim – v tomto prípade fašistický – necháva nasledovníkom nenápadné dedičstvo ešte po desiatkach rokov. V Nemecku ide o zákon, ktorý rieši tresty za vraždy. Fašizmus oceňoval silu a odhodlanie – preto ľuďom, ktorí vraždia „zákerne“, hrozia vyššie tresty než otvoreným vrahom. Nikde nevidieť tento rozpor tak výrazne, ako pri domácom násilí – ženy, ktoré sa zbavia svojho tyrana, tak dostanú doživotie s väčšou pravdepodobnosťou než týrajúci muži.
Hitler Zdroj: SITA / AP
Kniha na tento týždeň ukazuje, že na rozpútanie tyranie niekedy stačí aj úplne krátke časové obdobie – stačí byť dostatočne odhodlaný a podporený scestnou ideológiou. Brit Philip Short strávil desiatky rokov v Číne a okrem rozsiahleho životopisu Mao Ce Tunga spísal aj biografiu kambodžského diktátora Pol Pota. Ten za tri roky vyvraždil v mene socialistického pokroku štvrtinu krajiny a až do smrti sa dokázal pred spravodlivosťou skrývať v džungli. Kniha s titulom Anatomy of Nightmare vyšla aj v češtine ako Dějiny zlého snu.