Self-made milionári si uvedomujú, že by sa nimi nestali, keby financie len tak bezhlavo míňali. Portál CNBC vyspovedal piatich z nich. Zaujímalo ho, na čom zvyknú najviac šetriť. Tu je päť vecí, na ktoré milionári odmietajú míňať peniaze:
Rýchla móda
Jonathan Sanchez je zakladateľom Parent Portfolia a najviac zo všetkého šetrí na oblečení. Jeho stratégiou je mať skromný šatník plný nadčasových kúskov, ktoré vie medzi sebou štýlovo kombinovať. „Nové oblečenie kupujem len vtedy, keď potrebujem nahradiť zničené kúsky, ktoré v sebe majú diery či iné známky bežného opotrebovania,“ dodal.
Predĺžená záruka
Steve Adcock sa k bohatstvu dopracoval tvrdou prácou, rozumným investovaním a skromným životom. Jednou z vecí, na ktoré by nikdy nedal ani euro, je predĺženie záruky na domáce spotrebiče a elektroniku. „Pravdepodobne ju nevyužijete. Je to len dodatočný zisk pre obchod,“ vysvetlil.
Namiesto toho, aby si priplatil za záruku, si Adcock každý mesiac odloží trochu peňazí do núdzového fondu, z ktorého bez problémov zaplatí prípadné opravy. Ak sa mu spotrebič či zaradenie nikdy nepokazí, peniaze využije na iné výdavky.
Drahý alkohol
Jim Cramer zo CNBC považuje kupovanie alkoholu za plytvanie peniazmi. Keď vidí fľašu vína za 500 eur, nedokáže sa ubrániť myšlienke na to, koľko iných vecí by si za ne vedel kúpiť. „Za 500 eur môžete mať dva kvalitné kašmírové svetre,“ zdôraznil.
Oblečenie na cvičenie
Bernadette Joyová, zakladateľka platformy Crush Your Money Goals, si nikdy nekupuje oblečenie na cvičenie, pretože jej rovnako dobre poslúžia aj reklamné predmety. „Ročne navštívim viacero konferencií a podujatí, kde dostanem nejaký ten reklamný predmet zadarmo. Darované tričká si s radosťou obliekam na hodiny jogy či tanca. Takto mám čo nosiť aj bez toho, aby som míňala peniaze na dizajnérske športové oblečenie,“ vysvetlila milionárka.
Kiná a reštaurácie
Todd Baldwin zriedka míňa peniaze na reštaurácie či kiná. Prišiel totiž na spôsob, ako ich navštevovať zadarmo a dokonca na tom ešte aj zarobiť. Ako „tajný nákupca“ je totiž platený za to, aby navštevoval rôzne reštaurácie, obchody, kiná, hotely či kasína. Lístky, ubytovanie či jedlo mu takisto plne hradí objednávateľ služby. Ak má chuť ísť napríklad do kina, jednoducho počká, kým doň nejde na kontrolu. Tak má lístok a občerstvenie zadarmo a ešte k tomu za návštevu dostane aj zaplatené.