Po výraznom raste v závere predchádzajúceho obchodovania sa situácia zmenila. Cena ropy Brent sa vrátila k poklesu. Cena WTI síce pokračovala v raste, ten bol však iba minimálny.

Náladu na trhoch ovplyvňujú protichodné faktory, na jednej strane geopolitické napätie a momentálne výpadky v produkcii ropy v niektorých oblastiach USA v dôsledku nepriaznivého počasia a na druhej očakávané vysoké zásoby komodity a obavy z oslabenia dopytu po rope zo strany Číny.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v marci dosiahla 79,18 dolára za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená pokles o 14 centov (0,18 percenta).

Cena americkej ľahkej ropy WTI s februárovým kontraktom zaznamenala 74,11 dolára za barel. v porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje rast o tri centy (0,04 percentuálneho bodu).

Pod predchádzajúci rast sa podpísali najnovšie odhady Medzinárodnej agentúry pre energetiku o vývoji rastu dopytu po rope v tomto roku.

Jej odhad však zaostal za prognózou rastu dopytu zo strany OPEC-u a, navyše, IEA očakáva, že trhy budú naďalej dostatočne zásobené, keďže produkcia v USA, Brazílii, Kanade a Guyane sa zvyšuje.

Ďalšie dôležité správy

KUWAIT - JANUARY 15:  A derek pumps in a oil field January 15, 2003 near the Saudi Arabian border, Kuwait. Kuwait produces 10% of the worlds oil and has promised to increase production as needed in the event of a war in Iraq.  (Photo by Joe Raedle/Getty Images)
Neprehliadnite

Ropa zdražuje pre priaznivé prognózy dopytu a napätie na Blízkom východe