Blížiace sa voľby, stúpajúca nezamestnanosť a automobilový priemysel v kríze sa môžu javiť ako nepriaznivé faktory pre nemecké podniky. Prognózy ziskov pre rok 2025 však naznačujú opačný vývoj.

Podľa analýzy agentúry Bloomberg Intelligence sa očakáva, že firmy zahrnuté v nemeckom indexe DAX zaznamenajú v roku 2025 rast zisku na akciu o viac ako desať percent. Ide o najvyšší očakávaný rast medzi hlavnými európskymi indexmi. Nemecký akciový index je jediným benchmarkom v Európe, pri ktorom sa predpokladá dvojciferný nárast v roku 2025. Pre širší európsky index Stoxx Europe 600 je prognóza rastu na úrovni 7,1 percenta, zatiaľ čo francúzsky CAC 40 má dosiahnuť rast 8,8 percenta.

Tento rast je indikátorom finančného zdravia a výkonnosti spoločností. Ak sa očakáva dvojciferný rast zisku na akciu, znamená to, že firmy budú pravdepodobne schopné generovať viac zisku, čo môže byť pozitívne pre ceny akcií.

V minulom roku odolal nemecký akciový trh ekonomickým a politickým problémom, vrátane rozpadu koaličnej vlády, aj očakávaniam nižšieho hospodárskeho rastu. Index DAX posilnil o 19 percent, ťahaný predovšetkým nárastom akcií SAP o 65 a Siemensu o 26 percent. Tieto dve spoločnosti majú až 25-percentnú váhu zastúpenia ich akcií spomedzi všetkých 40 firiem zaradených do indexu.

Akcioví stratégovia Bloomberg Intelligence Kaidi Meng a Laurent Douillet varujú, že veľká časť rastu v tomto roku bude závisieť od oživenia cyklických sektorov, predovšetkým nemeckého automobilového priemyslu. Ten je dlhodobo sužovaný poklesom dopytu a geopolitickými neistotami. Podľa L. Douilleta sa pozitívne výsledky môžu prejaviť až v druhej polovici roka.

„Rast nie je zaručený,“ upozornili analytici. Medzi hlavné riziká patria vysoká závislosť od čínskeho trhu, februárové predčasné voľby v Nemecku, ktoré môžu zmeniť politickú stabilitu, a hrozba nových amerických ciel. Táto neistota narastá s očakávaným návratom Donalda Trumpa do prezidentského úradu.

Kľúčové sektory a nejasná budúcnosť

Analytici predpokladajú, že k rastu ziskov DAX-u prispejú najmú významné spoločnosti, ako Deutsche Bank, Siemens, SAP, Adidas či Porsche.

Nemecký HDP by podľa prognóz mohol opäť klesnúť, čo by ohrozilo akékoľvek oživenie. „Jasné politické vedenie a fiškálna expanzia budú pre stabilizáciu ekonomiky kľúčové,“ zdôraznil L. Douillet.

Aj predčasné parlamentné voľby môžu priniesť výrazné politické zmeny a ovplyvniť investorský sentiment. Podľa analytikov z Bloombergu, konkrétne riešenia na záchranu nemeckej ekonomiky v predvolebných sľuboch zatiaľ absentujú. Nemecká centrálna banka predpokladá, že ekonomika v roku 2025 nemusí rásť. Jedným z potenciálnych riešení by mohlo byť uvoľnenie tzv. dlhovej brzdy – limitu zadlžovania, ktorý dlhodobo brzdí fiškálnu expanziu. „Voľby by mohli ponúknuť príležitosť na uvoľnenie tohto pravidla,“ uviedla analytička JP Morgan Sophie Warricková.

Skepsa na obzore

Niektorí analytici už začali znižovať svoje očakávania ohľadom rastu ziskov európskych firiem. S. Warricková a upozorňuje, že akcie eurozóny môžu naďalej čeliť tlakom, a to tak z hľadiska absolútnych, ako aj relatívnych hodnôt.

„Pozitívom však je, že ocenenie akcií sú už dostatočne nízke. To by mohlo umožniť určitý rast, ak sa zmiernia riziká spojené s clami a geopolitickými problémami,“ dodáva S. Warricková.

„Európa, a najmä jej francúzsko-nemecké jadro, zostáva z pohľadu hospodárskeho rastu najslabším článkom,“ tvrdí stratég Thomas Zlowodzký zo spoločnosti Oddo BHF.

Munich,,Germany,-,May,,2019:,Eu,Elections,Campaign,Of,Alternative
Neprehliadnite

Nemecké voľby: Merz kritizuje Scholza za úpadok. Navrhuje radikálny rez v sociálnych výdavkoch