Britská Dolná snemovňa v stredu drvivou väčšinou podporila zámer premiérky Theresa Mayovia vypísať predčasné parlamentné voľby na 8. júna. Pre hlasovala podľa očakávania aj veľká časť opozície. Výsledný pomer hlasov bol 522 ku 13. Na schválenie predčasných volieb bol potrebný súhlas dvoch tretín poslancov, teda aj časti opozície. Opoziční predáci už po utorkovom prekvapivom ohlásení zámeru premiérky usporiadať predčasné voľby vyjadrovali tejto myšlienke podporu, a tak výsledok stredajšieho hlasovania poslancov nie je prekvapením. Voľby majú podľa T. Mayovej zabrániť konfliktu priorít v najcitlivejších záverečných fázach dvojročných rokovaní s Bruselom. Riadny termín parlamentných volieb by pripadol na rok 2020. „Domnievam sa, že v tejto chvíli obrovského národného významu by tu vo Westminsteri mala panovať jednota, nie rozpory,“ povedala T. Mayová parlamentu pred hlasovaním. „Preto je správne a zodpovedné, aby sme tu dnes všetci hlasovali pre všeobecné voľby,“ dodala premiérka.
Prezident SR Andrej Kiska si váži snahu ministra zdravotníctva Tomáša Druckera vyriešiť problémy v zdravotníctve. „Beží už ale dosť dlhá doba, aby sme pomaly mali výsledky. Žiaľ, stále väčšina ľudí na Slovensku nevníma zmeny v zdravotníctve. Podľa prieskumu iba sedem percent našich obyvateľov si myslí, že od zvolenia novej vlády sa v zdravotníctve pohlo niečo k lepšiemu,“ povedal prezident v stredu po stretnutí so zástupcami Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP). Ako A. Kiska doplnil, 53 percent ľudí si myslí, že od nástupu novej vlády zdravotníctvo išlo k horšiemu. Upozornil, že zdravotníctvo je jedným z dlhodobo neriešených problémov, vďaka ktorému na Slovensku rastie extrémizmus. Minister zdravotníctva podľa A. Kisku potrebuje celospoločenskú a politickú podporu. „Potrebujeme skutočne hlbokú diskusiu o tom, čo sa u nás zmení, čo sa zmenilo, čo sa bude meniť, aby ľudia uverili, že tá jeho snaha je opretá o celú našu spoločnosť, a že v reálnom čase dosiahneme aj reálne výsledky,“ povedal prezident.
Poľnohospodári sa musia pripraviť na výkyvy počasia. Upozornila na to ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná po stredajšom rokovaní vlády. "Apelujeme najmä na tých, ktorých sa to najviac týka, teda ovocinárov a vinárov, aby na svojich pozemkoch a poliach urobili všetky opatrenia preto, aby im nevymrzli," uviedla G. Matečná. Silné mrazy by podľa nej mali Slovensko zasiahnuť tento piatok.
Predseda vlády podľa stanoviska vždy rešpektoval právo občanov na vyjadrenie vlastného názoru a vníma ho ako jeden zo základných pilierov demokracie. „Je dobre, ak sa mladí ľudia aktívne zaujímajú o dianie v krajine a sú pripravení pomôcť jej konkrétnymi skutkami. Osobitne oceňujem každú iniciatívu, ktorá reflektuje autentické postoje časti verejnosti a ktorá uprednostňuje občianske požiadavky pred politickými," konštatuje vo vyhlásení. Premiér je zároveň presvedčený, že len spoluprácou občanov a rešpektovaných štátnych orgánov, inštitúcií a autorít môžeme dosiahnuť v boji proti korupcii želaný výsledok. „Preto opäť vyzývam občanov, aby sa nebáli nahlasovať pokusy o úplatky či iné korupčné správanie sa pri svojom kontakte s orgánmi štátu, samosprávy či pri využívaní verejných služieb. Štát je voči páchateľom korupcie pripravený zasiahnuť," dodal R. Fico.
Účastníci protikorupčného pochodu študentov v Bratislave Zdroj: Martina Brunovská
Zástupcovia štátu v spoločnostiach, ktoré ovláda štát, budú mať nové povinnosti. Ministerstvo hospodárstva SR totiž mení pravidlá pre činnosť zástupcov štátu v orgánoch spoločností s majetkovou účasťou štátu, ktoré prijala vláda Ivety Radičovej. Vládny kabinet s novými pravidlami výberu, riadenia a odmeňovania zástupcov štátu v orgánoch spoločností s majetkovou účasťou štátu súhlasil.
Približne 101-tisíc penzistom sa má od začiatku budúceho roka zvýšiť ich starobný dôchodok. Ide o tzv. starodôchodcov, ktorým Sociálna poisťovňa (SP) priznala ich penziu pred 1. januárom 2004. Zhruba 88-tisíc penzistom má ísť suma dôchodku nahor v priemere o 45 eur a zvyšným 13-tisíc dôchodcom, ktorým poisťovňa priznala dôchodok pred 1. októbrom 1988, sa má penzia zvýšiť o pevnú sumu 25,50 eura. Pevnú sumu zvýšenia dôchodku ministerstvo práce u týchto dôchodcov navrhuje vzhľadom na to, že SP chýbajú záznamy o zárobkoch ľudí spred októbra 1988. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý v stredu schválila vláda.
Miroslav Beblavý, Jozef Mihál a päť ďalších nezaradených poslancov zakladajú novú politickú stranu. Informuje o tom Denník N s tým, že nezaradení poslanci chcú stranu založiť do roka, meno ešte nemajú, majú už však ďalších podporovateľov. Nezaradení poslanci nechcú čakať na ľudí z iniciatívy Progresívne Slovensko. Finálne rozhodnutie založiť stranu padlo podľa Beblavého pred dvoma týždňami. „Zhodli sme sa, že na Slovensku chýba politická sila, ktorá by zastupovala ľudí tak, ako ich chceme zastupovať my. A aj na tom, že do toho chceme ísť bez ohľadu na to, ako sa rozhodnú iní,“ povedal pre Denník N. Jozef Mihál, ktorý nedávno odišiel zo SaS, priznal, že do krajských volieb nejdú. „Budeme podporovať rozumných ľudí, ktorí kandidujú za županov alebo poslancov. K voľbám sa budeme vyjadrovať, ale aktívne sa na nich nezúčastníme,“ povedal pre Denník N Mihál.
Rast cien sa v marci zmiernil. Potvrdzujú to údaje o harmonizovanej inflácii, ktorá v treťom mesiaci na medziročnej báze dosiahla 1 percenta. Oproti februáru tak jej dynamika spomalila o 0,2 percentuálneho bodu. Priemerná dvanásťmesačná harmonizovaná inflácia tak dosiahla k marcu tohto roka hodnotu záporných 0,1 percenta. Medzimesačne v marci oproti februáru ceny podľa harmonizovaného indexu Európskej únie (HICP) mierne klesli o 0,1 percenta, kým vo februári oproti januáru stúpli o 0,5 percenta.
Z ekonomickej politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa budú profitovať firmy na oboch stranách Pacifiku. Vyhlásil to v stredu americký viceprezident Mike Pence počas druhého dňa návštevy Japonska. Zjednodušenie daňových zákonov, zníženie korporátnych daní a uvoľnenie regulácií podporia "každé odvetvie, ktoré je tu dnes zastúpené", povedal Pence v prejave na pôde americkej obchodnej komory v Tokiu. Na podujatí sa okrem amerického viceprezidenta zúčastnil aj americký minister obchodu Wilbur Ross a zástupcovia veľkých firiem ako Toyota, General Motors a 3M.
Kandidátka prezidentských volieb vo Francúzsku Marine Le Penová vyhlásila, že v prípade svojho víťazstva nebude bývať v Elyzejskom paláci v Paríži, lebo nechce svoje tri deti nútiť k odchodu zo známeho prostredia svojho domova. Le Penová to podľa spravodajského kanála LCI vyhlásila v utorok v relácii Demain président (Zajtra prezidentom), v ktorej televízia TF1 predstavuje svojim divákom jednotlivých kandidátov prezidentských volieb vypísaných na 23. apríla a 7. mája, ak sa bude musieť konať druhé kolo hlasovania. Neochotu sťahovať sa do prezidentského sídla pred časom v rozhovore pre televíziu France 2 vyjadril aj Le Penovej životný partner Louis Aliot, ktorý je podpredsedom Národného frontu (FN).
Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.
Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.