Podnikateľa Mika Lyncha nazývali britským Billom Gatesom. V roku 2000 ho Times označili za jedného z 25 najvplyvnejších technologických lídrov v Európe. Jeho spoločnosť Autonomy, jedna z najväčších na ostrovoch, vyvinula softvér, ktorý dokázal z neštruktúrovaných dát vytiahnuť dôležité informácie.
Prudký rast príjmov Autonomy zaujal americkú technologickú firmu Hewlett-Packard (HP), ktorá ju v roku 2011 kúpila za 11 miliárd dolárov. Táto transakcia sa stala Lynchovi nepriamo osudnou. HP totiž Lyncha zažalovalo za nafúknutie príjmov spoločnosti. Rok po kúpe totiž americký gigant odpísal až 8,8 miliardy z hodnoty Autonomy.
Nasledoval zdĺhavý súdny proces. HP Lyncha žalovalo v sume štyri miliardy dolárov, hoci jeho majetok sa pohyboval pod úrovňou jednej miliardy. Na celej transakcii Lynch získal najmenej 500 miliónov dolárov. Počas súdu musel zakladateľ spoločnosti stráviť 11 týždňov s náramkom na nohe a platiť si ochranku, ktorá sledovala jeho pohyb.
V júni sa mu ale podarilo vyhrať, keď ho americký súd zbavil obvinení. Mal svojím spôsobom šťastie, keďže iba 0,4 percenta podobných prípadov sa končí zbavením viny. Veľké oslavy konca procesu ohlásil na svojej superluxusnej jachte nazvanej podľa slávneho britského matematika Thomasa Bayesa.
Loď dlhá 56 metrov a vážiaca vyše 500 ton bola v pondelok ukotvená blízko severného pobrežia Sicílie, keď prišla búrka. Nachádzalo sa na nej 10 členov posádky a 12 hostí, najbližších priateľov a rodinných príslušníkov Lyncha.
Hoci sa očakávala búrka, bola silnejšia, ako sa predpokladalo, a svedkovia hovoria o tornáde. Loď Bayesian pravdepodobne nebola stavaná do tohto počasia. Mala totiž najdlhší sťažeň na svete, vysoký až 72 metrov. Hoci plachty boli zrolované, jeho výška mohla vytvárať taký odpor, že loď naklonilo. Do plavidla sa cez otvorené okná alebo dvierka pravdepodobne dostala voda, čo spôsobilo, že sťažeň sa položil na hladinu.
Trvalo iba dve minúty, kým sa ukotvená loď ponorila. Potápači ju našli v hĺbke až 49 metrov, čo výrazne komplikuje záchranné práce. Pravdepodobne nikto zo šiestich chýbajúcich členov posádky sa nedokázal z lode dostať na povrch. 15 ľudí malo to šťastie.
Potopenie jednej z najluxusnejších superjácht z dôvodu počasia je viac-menej raritou. Ešte väčšou raritou je súhra okolností, keď cez víkend v Anglicku auto zrazilo a usmrtilo bežca, ktorým bol Stephen Chamberlain. Išlo o viceprezidenta Autonomy, zodpovedného za financie.
Chamberlaina aj Lyncha zastihli tragédie v takmer rovnakom čase a iba krátko po tom, ako verili, že to najhoršie už majú za sebou.