Zatiaľ čo sa zrak všetkých upiera na Rusko, inej krajine bohatej na ropu, ktorá je takisto predmetom západných sankcií, sa potichu podarilo zvýšiť ťažbu tejto suroviny. Reč je o Iráne, píše agentúra Bloomberg.

Prudký nárast ťažby sprevádzaný rozmachom v oblasti vývozov je ďalším z dôvodov, prečo sa koncom roka 2022 dostali ceny surovej ropy pod tlak a aj napriek opätovnému otvoreniu čínskej ekonomiky stále čelia ťažkostiam.

Pre režim v Teheráne neexistuje lepšieho načasovania, keďže krajina po mesiacoch pouličných protestov zúfalo potrebuje peniaze. Ťažba ropy v Iráne vzrástla o 40 percent aj napriek tomu, že sa Teheránu a Washingtonu v roku 2022 nepodarilo uzavrieť novú jadrovú dohodu.

Zdá sa, že kampaň Spojených štátov, ktorej cieľom je vyvinúť na Irán najväčší možný ekonomický tlak, svoj návrat nezažila. A to ani potom, čo americký prezident Joe Biden vycúval z rokovaní o jadrovej dohode, ktorá je podľa neho „mŕtva“.

Americké ministerstvo financií však aj naďalej sankcionuje niektoré subjekty podieľajúce sa na predajoch iránskej ropy na čiernom trhu.

Teherán však vie rýchlo nájsť nové spôsoby predaja svojej surovej ropy. Washington je prinajlepšom bezmocný a pri najhoršom nemá vôľu rastúce toky zastaviť. Biely dom sa podľa Bloombergu možno tvári, že iránske obchody nevidí, pretože ho asi viac znepokojuje inflácia.

Ďalšie dôležité správy

Strasbourg,,France,-,18,Jul,2019:,Plenary,Room,Of,The
Neprehliadnite

Europarlament žiada ďalšie sankcie proti iránskemu režimu