Austrálske aerolinky Qantas chcú v budúcnosti vyžadovať od pasažierov medzinárodných letov očkovanie proti koronavírusu. Austrálskemu televíznemu kanálu Channel 9 to povedal šéf aerolínii Alan Joyce. Ten sa zároveň domnieva, že vakcína proti Covidu-19 sa stane pre medzinárodné cestovanie ,,nevyhnutnosťou".
,,Zvažujeme zmenu podmienok pre povedzme medzinárodnej cestovateľov, budeme žiadať ľudí, aby mali očkovanie pred tým, než nastúpi do lietadla," povedal Joyce v televíznom programe A Current Affair. Na to podľa neho dôjde vo chvíli, kedy budú vakcíny proti SARS-CoV-2 široko dostupné. Či sa to bude týkať aj vnútroštátnych letov, zatiaľ nechcel odhadovať.
Zároveň sa však domnieva, že k podobnému kroku sa neuchýli iba Qantas. ,,Myslím, že sa to stane bežnou vecou," dodal a odkázal sa pritom na debaty so šéfmi ďalších svetových aerolínií. Qantas sú prvé veľké aerolínie, ktoré verejne nastolili možnosť odmietnuť pasažierov, ktorí nebudú očkovanie, podotýka denník Financial Times.
Letisko, ktoré je pre slovenskú ekonomiku príťažou
Austrália zaznamenala doteraz cez 27 800 potvrdených prípadov koronavírusu od začiatku pandémie, pričom 907 ľudí s Covidom-19 zomrelo. Canberra kvôli pandémii uzavrela hranice krajiny a Qantas zrušil medzinárodné lety, s výnimkou niektorých liniek na Nový Zéland. Spoločnosť pritom väčšinu z nich neplánuje obnoviť skôr ako v polovici budúceho roka.
Správy o pokroku vo vývoji vakcín v posledných dvoch týždňoch vyvolávajú podľa Financial Times nádej, že medzinárodné cestovanie by mohlo budúci rok začať ožívať. Zároveň sa však vynárajú otázky, ako bude možné zdravotné status pasažierov overovať.
Zdravotný poradca Medzinárodného združenia pre leteckú dopravu (IATA) David Powell sa dnes nechal počuť, že existuje veľká šanca, že krajina začne vyžadovať od turistov potvrdenie o ich zdravotnom štatúte. Najmä sa to dá vraj očakávať od štátov, kde sa koronavírus nerozšíril až tak ako v Austrálii.
Londýnske letisko Heathrow prišlo o pozíciu najrušnejšieho v Európe
Financial Times v tejto súvislosti pripomína, že viaceré iniciatívy sa snažia vyvinúť cestovateľské digitálne zdravotné preukazy. Zároveň však podľa neho letecký priemysel na vakcíny pre najbližšie obdobie nespolieha. Než budú široko dostupné, tak nádej vidí skôr v testovaní pasažierov na letiskách.