„Drvivá väčšina učiteľov si musí privyrábať, pokiaľ chce slušne, normálne žiť. Už ma to nebaví, som dvadsať rokov v praxi a žijem od výplaty do výplaty bez vlastného bývania,“ hovorí Robert Dadykin zo ZŠ Vazovova v Bratislava.
Slovenskí učitelia patria medzi najslabšie platených z krajín Európskej únie či OECD. Na Slovensku zarábajú v porovnaní s vysokoškolsky vzdelanými ľudmi na iných profesiách len zhruba polovicu. Najmä vo veľkých mestách je pre učiteľa náročné splácať hypotéku a živiť rodinu a školstvo tým prichádza o kvalitných ľudí.
V Bratislave napríklad chýba dvesto učiteľov, školy často až do posledných augustových dní hľadajú náhradu za kolegov, ktorí odídu na materskú dovolenku či do odvetvia s lepšími platmi.
Viceprezident Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman (vpravo) a vedúci predstaviteľ ISU Branislav Kočan Zdroj: SITA
Čierny Peter
„Bojujeme za to, aby učiteľské povolenie bolo atraktívne, na čo nás upozorňuje aj Európska komisia a OECD, a to sa stále nedeje,“ hovorí organizátor protestu Vladimír Crmoman z Iniciatívy slovenských učiteľov.
Vláda po rozsiahlych protestných aktivitách učiteľov zvyšovala platy tento rok dvakrát – o štyri percentá a šesť percent, na ďalšie zvyšovanie vidí priestor až od budúceho septembra – o šesť percent.
Minister školstva Peter Plavčan uznal potrebu zvýšiť objem financií pre školy, no tvrdí, že štátna pokladnica na to nemá prostriedky. Minister financií Peter Kažimír tvrdí, že na rýchlejší rast platov nevidí priestor a protestujúcim učiteľom odkázal, aby svoje požiadavky adresovali ministerstvu školstva a partnerom v kolektívnom vyjednávaní.
Prečo nestačí učiteľom sľúbené navýšenie platov?
Odpovedá Vladimír Crmoman, viceprezident Slovenskej komory učiteľov
„Po rokovaniach, ktoré prebehli medzi odborovým zväzom, ministerstvom financií a ministerstvom školstva máme pocit, že karta ostala v ruke vám,“ odkázal preto na čele protestujúcich Vladimír Crmoman ministrovi Plavčanovi a odovzdal mu cez podateľňu dar – kartovú hru Čierny Peter.
Účastníci pochodu za zodpovednosť pred ministerstvom financií. Pochod organizovala Iniciatíva slovenských učiteľov Zdroj: SITA
„Minister školstva Peter Plavčan splnil svoj sľub a vyrokoval pre rezort školstva rozpočet vyšší o 206 miliónov eur,“ odkázalo TRENDu tlačové oddelenie rezortu. Po tohtoročnom 10-percentnom zvýšení platov učiteľom je reálna šanca na ďalšie zvýšenie platov o 6 percent od septembra 2017. „V programovom vyhlásení sa vláda zaviazala za predpokladu realizácie zásadných vnútorných zmien zvýšiť tarifné platy o 6 percent aj v rokoch 2018, 2019 a 2020,“ dodáva minister P. Plavčan cez tlačové oddelenie.
Odchod učiteľov
Protestujúci žiadajú vládu, aby dodržala sľub, ktorý dala učiteľom ešte v minulom funkčnom období, a zvýšila platy pedagogických pracovníkov v školstve na 1,2-násobok priemeru v ekonomike. Zhruba ide o 140 eur už od tohto roka a o ďalších 90 eur od januára 2017.
Hrubá mzda začínajúceho učiteľa začína pod úrovňou 600 eur. „Už teraz chýbajú učitelia na prvom stupni, postupne bude problém nahradiť vychovávateľov, o pár rokov nebude mať kto učiť, pretože sa každý rok opakuje sa to isté – neprichádza nová generácia a šikovní ľudia zo školstva odchádzajú,“ dodal V. Crmoman.